Kempování na podzim: prožijte babí léto pod stanem či v karavanu
Léto pomalu končí, o kempování to ale neplatí! Babí léto patří mezi nejkrásnější období, a zatímco teploty zůstávají v září i začátkem října příznivé, klesá počet návštěvníků v kempech a taky ceny jsou nižší než v hlavní letní sezóně. Ať už vyrážíte v karavanu či obytňáku, zvolíte chatku nebo jste fanoušci stanování, poradíme, jak se na kempování na podzim náležitě vybavit.
Svatá trojice: stan, spacák a karimatka
Co se vybavení týče, letní teploty vám možná leccos odpustí. Vrtkavé podzimní počasí ale přece jen vyžaduje nepodcenit přípravu. Kvalitní spacák, karimatka a stan jsou naprostá nutnost. Musíte si být jistí, že vaše vybavení zvládne i deštivé počasí, proto zkontrolujte nejen, na jaké teploty jej výrobce doporučuje, ale taky v jakém stavu se nachází.
Jak vybrat stan
Váš starý dobrý před léty kupovaný stan už není tak nepromokavý, jak kdysi býval? Několik kempovacích sezón se na něm podepsalo v podobě prodřených míst, dírek, propálených míst od žhavého uhlíku z ohniště? Jeho zipy se zadrhávají, nebo jdou dokonce úplně rozjeté? Některé pruty z konstrukce jsou nalomené nebo snad úplně zlomené? Tak tady opravdu radíme na nic nečekat a pořídit stan nový.
Jasně, nejde o nejlevnější záležitost, ale věřte, že v případě nepříznivého počasí bude kvalitní stan, na který se můžete spolehnout, k nezaplacení. Jde hlavně o voděodolnost, proto volte určitě dvouplášťový stan s voděodolností tropica (vrchní části) okolo 5 000 mm vodního sloupce a podlážky asi 10 000 mm vodního sloupce.
Ve štychu ani v tom největším slejváku, větru a nižších teplotách vás nenechají stany z řady EXTREME od české firmy Jurek. Poskytují nejen nejvyšší stupeň ochrany před nepřízní počasí, ale také jednoduchou konstrukci, kterou rychle a snadno postavíte. Tyto celoroční stany máme ve variantě pro páry i pro rodiny s jedním dítkem.
Jak vybrat spacák
Při výběru spacáku by vás nejvíc mělo zajímat to, abyste v něm v noci nezmrzli. Abyste se v různých typech spacích pytlů zorientovali, stačí se podívat na hodnoty teplotního určení (označené comfort, limit a extreme). Ty udávají, při jakých teplotách se vyspíte opravdu luxusně, při jakých jen průměrně a při kterých už budete takzvaně klepat kosu.
Třeba na obalu celoročního spacáku Jurek Winter najdete tyto hodnoty:
- Comfort: - 2°C
- Limit: - 8°C
- Extreme: - 26°C
V překladu to znamená, že se dorůžova vyspíte ještě když teploty klesnou těsně pod nulu, dobře vám bude ještě i v minus osmi, a půjde-li opravdu do tuhého noc v něm přečkáte i v na české poměry třeskutých hlubokých minusových teplotách. S tímto spacákem tedy zvládnete nejen podzimní, ale klidně i zimní kempování.
TIP: Ženám vyhovuje spíš komfortní teplota, mužům limitní.
Karimatka – potřebujete ji vůbec?
Jednoznačně ano. Právě karimatka má velký vliv na to, jak se v noci budete cítit. Plocha spacího pytle, na které spíme, má totiž stlačenou izolační vrstvu, a proto od spodu nehřeje tak, jak by bylo třeba. Ani nepromokavá podlážka stanu vás od chladu od země nezachrání. Bez karimatky proto ani krok, při kempování na podzim to platí dvojnásob.
Vychytávky, které vám podzimní kempování zpříjemní
Až si budete chtít venku na vařiči ohřát fazole nebo uvařit vodu na čaj, oceníte závětří. Opravdu účinně chrání plamen před poryvy větru a velká reflexní plocha odráží veškeré teplo spalných plynů pod varnou nádobu. Jako příjemný bonus ušetříte palivo! A protože se na podzim dny zkracují, určitě doma nezapomeňte čelovku.
TIP: Přečtěte si, jak vrstvit oblečení tak, abyste se netřásli zimou.
Kam vás nohy zanesou?
Před tím, než se vydáte na cestu, nezapomeňte prověřit, že vybraný kemp nezavřel své brány s koncem letních měsíců. V České republice je asi 2 tisíce celoročně otevřených kempů, výběr máte proto bohatý. Doporučit můžeme třeba:
- Autokemp Špindlerův mlýn obklopený překrásnou přírodou Krkonoš.
- Autocamping Rozkoš, který potěší příznivce rybaření i turistiky.
- Autokemp ATC Merkur Pasohlávky ocení milovníci jihomoravských vín i vodních sportů. Ovšem pozor, v Pasohlávkách vás přivítají jen do konce října.
- Autocamp Železná Ruda na Šumavě, kde se kromě karavanu a stanu můžete ubytovat i v zateplené chatce.
- Oblíbený autocamp Sedmihorky v Českém ráji byl nesčetněkrát zvolen nejlepším kempem pro rodiny s dětmi. Ratolesti budou nadšené zdejší hernou s labyrintem!
- Camp Velkopařezitý Řásná je ráj pro houbaře nedaleko města Telč, které je v UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu. Co by kamenem dohodil je i golfové hřiště.
- Kemp Liščí Mlýn ve Frenštátu pod Radhoštěm v podhůří Beskyd, kde se v pohodě zabydlíte s karavanem či obytňákem, případně i v chatce s vlastním krbem.
Kempování na podzim má svoje kouzlo! Chcete si ho užít?
Nepodceňte přípravu a náležitě se vybavte.