Začali jste v karanténě běhat, ale počasí vám teď kazí plány? To, že se venku pomalu ale jistě ochlazuje, nemusí znamenat, že svůj nový koníček pověsíte na hřebík. Mrazíků se bát nemusíte, stačí se jen vybavit vhodným oblečením a na trať můžete vyrazit i v mínusových teplotách. Jak se správně obléct, aniž byste po prvním běhu v zimě lehli s angínou? 

Tajemství úspěchu: vrstvení

Na začátek jedno obecné pravidlo: na zimní běh byste se měli obléct tak, jako kdyby bylo venku o 10 stupňů více. Nenechte se vylekat, pokud budete krátce po vyběhnutí pociťovat chlad, při správné volbě oblečení se brzy zahřejete.

Úplným základem, pokud chcete vyběhnout i v zimě, je správné oblékání do vrstev. To začíná už volbou kvalitního termoprádla. Úkolem této první vrstvy je odvádět vlhkost do dalších vrstev a tím udržovat vaše tělo suchu a v teple.

Českým přeborníkem na poli termoprádla je určitě značka Sensor z Bystřice pod Hostýnem, nebo olomoucká firma Nanotrade. Obě pracují s vlnou ovcí merino, kterou bychom mohli označit jako superpotravinu mezi materiály.

Ptáte se proč?

  • Merino hřeje a nestudí, i když je mokré. Jako přírodní duté vlákno výborně izoluje a vlhkost odvádí na povrch. Oblečení tak zůstane krásně suché.
  • Je vodoodpudivé, kapky deště díky lanolinu stékají dolů.
  • Je jemné a vhodné i pro citlivou pokožku a alergiky.
  • Je antibakteriální a nezapáchá ani po delším nošení.
  • Je to obnovitelný a plně přírodní materiál.

Proti bakteriím vyhrává stříbro

Stříbro je známé svými antibakteriálními schopnostmi. Materiál, ze kterého je vyrobeno prádlo od Nanotrade obsahují právě ionty stříbra, které ještě umocňují zmíněné vlastnosti vlny merino, předcházejí zápachu oblečení a možným kožním problémům.

Jako základní vrstvu si mohou ženy vybírat z barevných, vzorovaných, ale i klasicky černých funkčních triček a černých spodků. Muži si přijdou na své třeba ve funkčním tričku v barvě české vlajky, klasici opět sáhnou po černé barvě. Ve spojení se spodky z materiálu nanosilver® se bude běhat jedna radost. 

S větrem o závod

Ani vítr si na vás nepřijde. Když doplníte spodní tričko mikinou z funkčního materiálu, která vám zajistí druhou termoizolační vrstvu, můžete vyběhnout i za větrného počasí. Pohybuje-li se už hladina teploměru pod nulou, určitě si doma nezapomeňte ještě větrovku nebo nepromokavou bundu.

Vítr ještě snižuje pocitovou teplotu, a proto po pokrývce hlavy sahají i zarytí odpůrci čepic. Kromě čepice udrží čelní dutiny běžců v teple praktická čelenka. Skvělé rychleschnoucí čelenky nabízí česká značka Rituall. Navíc přímo v běžeckých vzorech, v růžové i v modré barvě. Čelenku můžete doplnit i nákrčníkem, který před chladem a průvanem ochrání váš krk a můžete si jej přetáhnout i přes bradu a ústa. U Rituallu máte, co se vzorů týče, z čeho vybírat: možná vás zaujme nákrčník s potiskem v barvách České republiky, který navíc můžete sladit i s trikolorní čelenkou.

Achillova pata běhání v zimě

Mnoho běžců se zabalí do kvalitního termoprádla, zakryje čelní dutiny, ale vyběhne s odhalenými kotníky. Při běhání v zimě je však potřeba mít je pěkně v teple, jinak si koledujete o nepříjemný úraz achilovky. K běhu proto patří i teplé vysoké ponožky z kvalitního materiálu. Třeba ty od firmy Nanosilver, s obsahem antibakteriálního stříbra, s tematickým zimním motivem s vločkami.

Vybíháme 3, 2, 1, teď

Vybaveni jste, už jenom vyběhnout? Tak ještě chvíli zadržte. Před tím, než vyrazíte, je důležité si uvědomit, že v zimě se běhá trochu jinak, než jste byli doteď zvyklí. V prvé řadě dbejte na to, abyste dělali krátké kroky a došlapovali na celé chodidlo. Předejte tak zranění nezahřátých svalů, získáte větší jistotu a předejdete zbytečným pádům. 

V případě problému se stabilitou na zasněženém nebo namrzlém terénu se nebojte roztáhnout ruce a udržovat s nimi rovnováhu. Tím spíš, pokud budete běhat po neupravených lesních a polních cestách. Nezapomeňte se zaměřit i na správné dýchání. V zimě je víc než kdy jindy nutné dýchat nosem. Ohřejete tak vzduch, který vám proudí do plic.

Chystáte se na zimní výběh? Podívejte se, co na sebe.