Patříte-li k aktivním lidem, kteří všechen volný čas tráví venku v přírodě a jsou stále jednou nohou v nějakém dobrodružství, asi nám dáte za pravdu, že při pořizování outdoorového vybavení nesmíte šlápnou vedle. Ať už vybíráte kvalitní funkční bundu, která vás zahřeje v mrazivém větru vysoko v horách, nebo lehký stan, se kterým zvládnete přechod Pyrenejí. Nejtvrdší oříšek však bývá výběr kvalitní outdoorové obuvi. Když už konečně najdete ty nejpohodlnější boty pod sluncem, čeká vás ještě zodpovědnější úkol: správná péče.

Aby investice do bot nebolela

Investice do turistické nebo volnočasové obuvi většinou nebývá malá (počítejte minimálně se třemi tisíci u nízkých bot), proto doporučujeme, abyste se o své trekové boty pravidelně a zodpovědně starali od samého začátku. Jen tak vám budou dlouho sloužit a donesou vás vždycky tam, kam potřebujete. V tomto článku se dozvíte, jak správně pečovat o své outdoorové boty a prodloužit tak jejich životnost.

Udělejte si z péče o boty rituál

Pokaždé, když se vrátíte domů z venku, postarejte se o své boty tak, jako ony pečovaly celou dobu na cestách o vaše nohy. Ač se to na první pohled může zdát, péče o obuv není jen o vzhledu. Jde hlavně o ochranu proti poškození. Dobře ošetřené boty jsou méně náchylné k praskání, opotřebení a ztrátě svých funkčních vlastností.

Čištění obuvi není žádná věda

Začněte hrubými nečistotami. Vytáhněte tkaničky a vložky. Vyklepejte všechen písek, kamínky a jehličí, tkaničky i vložky vyperte (ty kožené jen otřete) a vše pořádně vysušte, ideálně na vzduchu. Vlhké boty znamenají zápach a plísně. Starý dobrý tip se zmačkanými novinami, které vlhkost vysuší, opravdu funguje. Na podrážky vezměte do ruky kartáč. 

K čištění povrchu využijte speciální čisticí přípravky na obuv, které pomohou zachovat funkční vlastnosti daného materiálu. Myslete na to, že kožené pohorky potřebují jiný čisticí přípravek než boty s membránou. Ve většině případů vám postačí měkký hadřík nebo houbička na nádobí a aktivní čisticí pěna, která narušuje strukturu nečistot a tím je pomáhá šetrně odstranit z povrchu bez zbytečného namáčení.

Impregnace: stop vlhkosti i nečistotám

Impregnační přípravky obnoví odolnost obuvi vůči vodě a nečistotám. Z dobře naimpregnované boty špína mizí jedna báseň. Impregnovat byste měli všechny nové boty a pak pokaždé, když se na nich přestanou ve vlhku tvořit kapičky, ale voda se do nich začne vsakovat. Různé druhy obuvi vyžadují různé druhy impregnace, a proto vždy čtěte pokyny k údržbě. Na kožené boty aplikujte impregnační voskovou pastu SIGA, na syntetické boty a boty s membránou použijte impregnaci ve spreji.

Nechejte je odpočívat

Po každém použití nechejte boty vydechnout na čerstvém vzduchu, daleko od přímého slunce nebo zdroje tepla. Když boty zůstanou mokré, s oblibou se v nich tvoří plísně a bakterie, které mohou být škodlivé a způsobují hlavně nepříjemný zápach. Jistým řešením mohou být dezinfekční spreje proti zápachu. V momentě kdy vyměníte outdoorové boty za sněhule, uložte si je v krabici na nějaké chladné a suché místo. Když je na jaře vytáhnete, nezapomeňte je znovu impregnovat.


Myslete na to, že outdoorové boty jsou s vámi na každém kroku. Aby vás bezpečně a pohodlně pronesly každým kilometrem, věnujte jim patřičnou péči. Vsaďte na čisticí a ošetřující přípravky značky SIGA.