Pokud jste sami vášniví cyklisti a netrpělivě vyhlížíte konec zimy, abyste mohli znovu šlápnout do pedálů, patrně se snažíte lásku ke dvěma kolům přenést i na své potomky. Ne vždycky je to snadné. Aby si děti kolo zamilovaly, musí se na něm v první řadě cítit dobře. Malé děti potřebují, aby je všechno to, co dělají, bavilo a hlavně aby jim to šlo. Poradíme vám, jak tomu můžete pomoct.

Cesta k úspěchu vede přes ultralehká kola   

Vaším nejdůležitějším úkolem je vybrat dětské kolo co nejnižší hmotnosti. Jsou kola, která dětem šlapání brzo znechutí a pak jsou kola, která si malí sportovci zamilují. Rozdíl ve váze oproti klasice bývá až dvojnásobný. Ze zkušenosti víme, že investice do ultralehkých značek se vyplatí. Děti šlapou s lehkostí a radostí, zvládnou kopce i terén, poradí si i s případným přenášením kola. Nejlehčí značky na trhu jsou Woom, Beany, Kubikes, Rascal, Early Rider nebo třeba Frog. A naštěstí jich přibývá.

Pohodlné dětské cyklo oblečení

Když vyjedete s dětmi jednou za týden na blízké hřiště, patrně si nemusíte lámat hlavu se speciálním oblečením na kolo. Pokud to ale s cyklistikou myslíte vážně, věřte, že s kvalitním oblečením to půjde snáz než v džínových šortkách a bavlněném tričku.

Hlavní přednost cyklo oblečení tkví v materiálu. Cyklistické šortky a dresy se vyrábí z funkčních textilií, které rychle odvádí pot od těla a tak vás udrží v suchu. Zároveň je to velmi lehké a vzdušné oblečení, ve kterém se nebudete potit tolik jako v bavlně.

Dětské cyklo oblečení dokonale kopíruje dospělácké verze, z čehož mají děti radost. Oblečky pro děti na kolo musí být v první řadě pohodlné. Nesmí tlačit, táhnout, řezat. To byste moc daleko nedojeli. U dětí však platí ještě jedno pravidlo: cyklistické dresy musí skvěle vypadat. Hezké barvy a veselé vzory u dětí jasně bodují.

Jak tedy obléct (nejen dítě) na cyklovýlet?

I v létě doporučujeme vrstvení.

  • První vrstvou by mělo být funkční prádlo, které se postará o odvod potu od těla. Nic vás nebude nepříjemně studit, když zastavíte a zchládnete.
  • Cyklistický dres můžete v tom největším vedru obléct i na holé tělo. Na výběr je mnoho střihů a barev, dresy většinou mají mnoho vychytávek v podobě praktických kapes, gumičkových lemů a reflexních prvků. Dámské cyklistické dresy překvapí krásnými designy.
  • Cyklistické kalhoty a šortky se všitou cyklovložkou si oblékněte naostro, pokud nechcete pokoušet nepříjemné odřeniny a opruzeniny.
  • Poslední teplejší vrstvu zabalte podle počasí. Velice praktické jsou lehké vesty nebo voděodolné větrovky.
  • Správný cyklista nevyjede ani bez cyklistických rukavic a vhod přijdou i funkční ponožky na kolo.
  • Speciálně pro děti doporučujeme na chladnější a větrné dny tenkou funkční čepici, která se pohodlně vejde i pod helmu.

Maličkosti, které děti milují

Děti mají radost z veselých drobností. Můžete jim kolo „vytunit“ cyklistickými doplňky přesně podle jejich gusta. Nechejte například výběr cyklo helmy na nich, ať si zvolí barvu, která se jim líbí. Stejně tak si mohou vybrat láhev, zámek na kolo, zvonek nebo praktickou kapsu na řídítka, kam si mohou cestou ukládat malé podklady.

Elán, motivace a pochopení

Dítě není malý dospělák, myslete na to, že toho nezvládne zdaleka tolik co vy. Neklaďte na něj zbytečně velké nároky, ať mu jízdu na kole neotrávíte. Vybírejte rovinaté trasy. Motivujte a hledejte způsoby, jak je na cestě zabavit. Dávejte si pauzy na hřištích nebo se stavte cestou na zmrzlinu. Skvěle fungují i zdravé svačiny, které dodají potřebnou energii.

Top 3 oblasti pro cyklistiku s dětmi

Cyklostezek v Česku přibývá, ale pokud hledáte osvědčenou kvalitu s minimálním převýšením, doporučujeme ze začátku jednu ze tří lokalit, kde nešlápnete vedle:

  • Lipno a okolí
  • Třeboňsko
  • Lednicko-valtický areálI cyklistiku s dětmi si můžete užít. Oblečte se u nás od hlavy k patě do českého funkčního oblečení nejen na kolo.