Spaní pod širákem: dobrodružství, pohoda, volnost
Když víte, co a jak, můžete stan nechat doma. Ušetříte si tím nějakou tu zátěž, ale především povýšíte prožitek z času v přírodě na úplně jinou úroveň. Dobrodružné povahy najdou nejlepší hotel pod širým nebem. Nečeká vás totiž pět, ale rovnou milion hvězd. Kde sehnat výbavu pro spaní pod širákem? Co všechno se vám vyplatí vzít s sebou a proč?
Spaní pod širákem: zážitek, pohoda, volnost
Když vyrážíte na vícedenní túru, je váš cíl jasný: vzít si vše, co potřebujete, ale ani o gram navíc. Zvlášť na opravdu dlouhých trasách budete zpětně rádi za každé deko, které jste nechali doma. Na druhé straně, nejeden nadšený turista už hořce zaplakal nad arzenálem, který v batohu neměl, když jej zrovna nejvíc potřeboval. Výbava pro spaní pod širákem totiž sice začíná spacím pytlem a karimatkou, zdaleka jimi ale nekončí. Počítá se sem vše, co vám zajistí pohodlí. Pokud o to tedy stojíte.
Aby spánek byl spánek
Jak už jsme si řekli, dobrý spacák a karimatka jsou základ, přes který nejede vlak. Jistě, jsou mezi námi jedinci, kteří se obejdou bez karimatky a před chladem od země se chrání třeba jen termofólií. Pokud však se spaním pod širým nebem teprve začínáte, karimatku rozhodně přibalte. Když s vámi bude půl noci třást zima, nebudete mít z túry následující dne vůbec nic. Co víc, spaní na holé zemi, i když se zrovna nakrásně izolujete termofólií, není zdaleka pro každého. Chvíli se vám možná zdá, že ležíte na perfektní rovině. Za chvíli se pod vámi objeví záhadný kámen, jehlička, kořen…
Karimatku zkrátka oceníte. Na staré dobré pěnové se nemá co pokazit. Pokud zrovna nevyrážíte do sněhu na pětitisícovky, je plně dostačující a bude vám stejně dobře sloužit dnes i za pět let.
A ještě jedna důležitá věc: je jedno, kde si ustelete. Rosa totiž padá všude. Všichni jsme už někdy zažili hořkou pachuť probuzení v navlhlém spacáku. Naprosto geniální opatření nabízí pláštěnky Jurek, ze kterých si můžete velmi jednoduše vyrobit přístřešek. Když si zvládnete vybrat místo, kde voda nepoteče přes vás, přečkáte pod pláštěnkou hravě i pořádný liják.
Vážně, máme ozkoušeno na vlastní kůži!
Co si obléct do spacáku
O spaní v suchu máte vystaráno. Co dál, abyste měli jistotu, že se zároveň vyspíte v teple? Na otázku nejde odpovědět úplně jednoduše, záleží totiž samozřejmě na tom, kam klesnou teploty v průběhu noci. Někdo s sebou tahá standardně zimní spacák, aby oblečení na noc vůbec nemusel řešit. Klidně i v létě. Rozepnout ho totiž můžete úplně kdykoliv. Po většinu roku si vystačíte s třísezonním spacákem TREK, opět od české firmy Jurek.
V chladnějších obdobích vám nejlepší službu udělá termoprádlo. Pokud nestačí jedna vrstva, nahodíte další. Doslova zázraky dokáže, co se tepelného komfortu týká, čepice. Tvrzení, že 40 - 45 % tělesné teploty uniká hlavou, je sice mýtus, s čepicí na hlavě je vám ale zákonitě výrazně tepleji. Stejně samozřejmě funguje i kapuce, která je standardní součástí většiny spacích pytlů.
A ještě jedna zajímavost na závěr: pokud vám ve spacáku mrznou nohy, zkuste si sundat ponožky. Vážně. Zdánlivě nelogický počin funguje překvapivě dobře. Velmi zjednodušeně řečeno tím odstraníte bariéru mezi chodidly a spacákem a získáte prostor, kde se teplo může snáz vytvořit a udržet.
Snídaně králů na túře? Klidně!
Po náročném pochodu, na klidném místě a s dobrou výbavou budete nejspíš spát jako dudek. Jistě se ale shodneme, že poctivá káva vždycky bodne. I na túře. Nedílnou součástí výbavy každého vášnivého turisty je plechový hrnek. Takový ten, co ho budete mít vždy po ruce, ten, co s vámi zažije srážku s ovčáckými psy v Rumunsku, blesky na Triglavu, komáry v Gruzii…
A protože, jak známo, není kouře bez ohýnku - budete potřebovat i vařič a ešus. Mimořádně šikovnou vychytávkou je závětří pro vařič. (Protože hlídat plamen ve větru a opakovaně ho rozdělávat je opravdu otrava.)
Mimochodem, už jste někdy na túře jedli rýžový nákyp? Tenhle od Adventure Menu chutná tisíckrát líp než ten ze školní jídelny a skoro stejně dobře jako ten od od babičky.
Výbava pro spaní pod širákem: zaostřeno na oblečení
I zde platí, že všechno stojí a padá s výběrem. Kvalitní outdoorové oblečení nemusíte ani během vícedenního výletu prát. Když to vezmeme hezky ‚‚od podlahy‘‘, jsou ideální tři páry ponožek. Jedny na nohy, další do zásoby v batohu, třetí přidělané zvenčí k vyschnutí.
Do trekových bot se hodí silnější, někdo dokonce preferuje dvě různě silné ponožky na sobě. Tenčí chrání nohu, silnější vycpává botu. Pokud trpíte na puchýře, může vás právě tento jednoduchý trik nepříjemných oděrek ušetřit.
Mimochodem, na túry si berte vždy alespoň o píď větší boty. Když jdete několik dní v řadě, nohy zvětší objem. Rozhodně si nepořizujte botu, která padne jako ulitá, jinak spláčete nad výdělkem.
Co se týká spodního prádla, sáhněte nejlépe po merino vlně nebo syntetice. Možná vás to překvapí, ale ‚‚umělotiny‘‘ se není třeba bát. Má své výhody, stejně jako merino. Zatímco syntetika výborně odvádí vlhkost, merino hřeje i mokré. Záleží tedy jen a pouze na vás a na tom, v čem se cítíte lépe.
Pozor! Jeden špatný kus pohřbí celý outfit
Ne, tohle není podnadpis z článku módní policie. Řeč je tentokrát o tom, co a za jakých podmínek můžete očekávat od svého funkčního prádla. Pokud má fungovat, musí být funkční všechny vrstvy. Všechny. Jinak nefunkční vrstva zákonitě vytvoří ‚‚igelit‘‘, přes který nebude moci vlhkost procházet ven a kouzlo funkčního oblečení bude tatam.
Povinné minimum představují funkční tričko, mikina z merina a nepromokavé kalhoty. Co se týká trička a mikiny, ke každému byste měli mít alespoň jeden náhradní kus. Kalhoty, pokud si dobře vyberete, stačí jedny. Zabírají dost místa, takže se vám investice do opravdu dobrých kalhot vyplatí. Perfektní vychytávkou jsou návleky, které jednak podpoří voděodolnost bot, druhak ochrání kalhoty před špínou. Už vás nebude trápit mokrá vysoká tráva, blátivá cesta, částečně ani trní nebo ostré větve.
Není bunda jako bunda
Zvláštní pozornost zasluhuje bunda, mimořádně důležitý kus oblečení. Na každý pád by měla mít membránu, a sice kvůli paropropustnosti. Voděodolnost sice vyřeší impregnace, nezapomínejte ale na to, že také funguje jako ‚‚igelit‘‘. Nejvychytanější bundy mají větrací otvory. V tomto ohledu je výborná záležitost takzvaný dvoucestný zip, kterým můžete rozepnutí bundy optimálně regulovat.
Zajímá vás tip na konkrétního výrobce? Jakýmsi evergreenem mezi nadšenými turisty jsou bundy Fjällräven. Nic proti nim, ale máme za to, že v tuzemsku máme výrobce, který tuhle skandidávkou legendu v některých ohledech hravě strčí do kapsy. Bundu Xabad od značky Faramugo najdete jen a pouze na našem e-shopu. Na to jsme sice mimořádně hrdí, zdaleka ale nejde o jediné její unikum. Pečlivě a do detailu promyšlené jsou na téhle bundě každý zip, šev i kapsa. Samozřejmostí je membrána z prvotřídních nanovláken.
Jestli hledáte bundu s velkým B, pak jste na ni právě narazili.
Už tu byla řeč o čepici. Spolu s ní byste měli přibalit do batohu také rukavice a nákrčník. Dohromady zaberou málo místa, ale nahradí celotělovou vrstvu funkčního oblečení.
Myslíme na první i poslední.
U nás si pořídíte všechno, co potřebujete.
Prozkoumejte nabídku teď hned