Pokud už máte pár treků za sebou, určitě víte, že náročný terén a závaží ve formě batohu či krosny na zádech v teniskách zvládnete jen těžko. Pevná obuv, která poskytne vašim chodidlům a případně i kotníkům dostatečnou podporu a stabilitu v náročném kamenitém nebo skalnatém terénu, je naprostý základ pro příjemný a bezpečný pohyb v přírodě. Nenechte nic náhodě a vybavte se na sezónu sebe i rodinu trekovými botami od ověřených českých výrobců. Poradíme vám, na co se při výběru turistické obuvi zaměřit.

Nízké nebo vysoké?

Trekové boty vybírejte hlavně podle toho, jak odvážné jsou vaše turistické cíle:

  • Lehkou jednodenní turistiku po zpevněných cestách zvládnete v nízkých outdoorových botách s pružnou podrážkou. Model Greyman od našeho osvědčeného českého výrobce Prabos využijete na všechny typy outdoorových aktivit. Díky svému nenápadnému vzhledu jsou perfektní i na každodenní nošení ve městě. Navíc v jejich podrážce najdete kevlarovou vrstvu, takže vás na cestách neohrozí ani skryté nebezpečí v podobě hřebíků a střepů.
  • Na středně náročné několikadenní treky nejlépe poslouží univerzální kotníkové pohorky. Vynesete je při výletech na tuzemské i alpské vrcholy. Za nás doporučujeme unisexový model Tundra z nubukové kůže s goretexovou membránou, který vynosíte ve všech ročních obdobích.
  • Náročné vysokohorské pochody a výlety na ledovce si zaslouží pevné pohorky s tuhou podrážkou a pevným svrškem, na které je možné připnout turistické mačky. Tyto požadavky splňují pohorky Socompa od Prabosu, které máme v dámské i pánské variantě. A můžete si na ně přečíst i recenzi

Hleďte na podrážku

Určitě si vybavíte žluté logo Vibram, kterým se pyšní některé modely outdoorových bot. Nenechte se ale mýlit: Vibramová podrážka se ale vždy nerovná bota do horských podmínek. Vibram totiž není typ podrážky, ale jméno italského výrobce gumových podešví nejen pro turistické, ale také volnočasové a domácí obuvi a sandálů. Ano, Vibram vám může zaručit kvalitu zpracování a dlouhou životnost, při výběru bot ale vždy hleďte spíš na konkrétní typ podrážky a její přilnavé a tlumící schopnosti, než na značku. 

Tradiční kůže vs. mix materiálů

Mnoho turistů sáhne po tradičních kožených trekových botách. Kožené boty vynikají svou odolností a při správné péči vám vydrží roky. Oblíbené jsou třeba unisexové pohorky Condoriri vyrobené z hovězí nubukové kůže. Co se ale prodyšnosti a nízké hmotnosti týče, zde ale vyhrávají boty ušité z několika různých materiálů. Pohorky Acotango jsou vyrobené z kombinace hověziny a textilu a narozdíl od celokožených modelů v nich bude váš krok o poznání lehčí. Samozřejmostí by měla být nepromokavá membrána GORE-TEX®, díky které v botách zvládnete pohodlně chodit i v mokrém a bahnitém terénu.

TIP: Chcete, aby vám trekové boty vydržely? Tak to je po túře neházejte zablácené do kouta. Čištění a impregnace správnými přípravky jsou nutnost.

Velikost: dvakrát měř, jednou řež

Ve svých trekových botách nejspíš ujdete stovky kilometrů, při výběru správné velikosti tedy musíte být obzvlášť pečliví. Příliš malé nebo naopak příliš velké obutí se vám může „odvděčit“ zničenýma nohama a zkaženou náladou. S jistotou můžeme říct, že ani jedno na motivaci ke zdolávání dalších kilometrů nepřidá. Několik rad, jak si při výběru počínat:

  • Při delší chůzi vám noha nateče, a s tím musíte kalkulovat i při zkoušení: boty zkoušejte až odpoledne či k večeru, zkrátka až poté, co už předtím něco nachodíte.
  • Myslete na to, že na túře vás čekají sestupy dolů z kopce, kdy se noha o něco posune ke špičce obuvi. Ta by proto měla poskytovat dostatek místa v oblasti prstů, jinak vás čekají nepříjemnosti v podobě černých nehtů na palcích.
  • Ve správně zašněrované botě by vám neměla „lítat“ pata. Když se bota vyzouvá, zaděláváte si na bolestivé puchýře. Au.
  • Každá noha je specifická. Nesahejte hned po prvním ucházejícím páru: Vyzkoušejte klidně tři, čtyři nebo i pět různých modelů, abyste „nacítili“, co vašemu chodidlu a kotníku nejvíce sedí.

TIP: Vybíráte boty po internetu a bojíte se, že se netrefíte?

Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak na to.

Za zkoušku stojí barefoot boty

Zkuste při volnočasových aktivitách a lehčí turistice vyměnit klasickou obuv za barefootovou alternativu. Jak už název napovídá, barefoot boty simulují chůzi naboso. Kopírují skutečný tvar nohy a mají ohebnou podrážku tenkou jen pár milimetrů. Při chůzi tak ucítíte na zemi nerovnosti a budete si stimulovat nervová zakončení na chodidle, stejně jako byste chodili bosí. Jste ale navíc chránění před ostrými předměty i špínou. Barefooty posilují svaly na nohou, zlepšují návyky správných nášlapů při chůzi a mohou vás zbavit i bolavých zad. Osobně nedáme dopustit na české barefoot botky od značky Saltic nebo ponožkoboty Skinners.


Nízké, kotníkové, celokožené, odlehčené… Máme trekové boty pro každého od lokálních českých výrobců.