Rtuť na teploměru postupně klesá a klesá a to znamená jediné: Je před vámi každoroční výzva – vybrat si zimní čepici, která vás bude provázet po celou mrazivou a větrnou sezónu. Ideálně takovou, která bude hřát a slušet, nebude kousat a nezpotíte se pod ní. Docela rozšířený mýtus tvrdí, že nejvíce tepla uniká z lidského těla hlavou. Pravda je však mnohem prozaičtější: teplo odchází právě tou částí těla, která zůstane bez pokrývky. Nenechte dopustit, aby to ve vašem případě byla právě hlava, a poohlédněte se u nás po svojí nové čepici.

Ikona se vrací: zmijovka

Pamatujete si na zmijovku? Typický klikatý vzor a nahoře malá bambulka. Tato kultovní pokrývka hlavy, kterou jako součást pracovního oděvu nosili dělníci a řezníci údajně už od dob Rakouska-Uherska, je zpátky!

Jestli vám nechybí špetka humoru, nebo si jedete na současné vlně vintage módy, hravě ji sladíte s elegantnějšími i sportovnějšími outfity. Kromě tradičního vzhledu, který firma Tonak z Nového Jičína ani po desetiletích nezměnila, vás potěší i její funkční vlastnosti: je utkaná z vyváženého poměru vlny a viskózy, a tak se příjemně nosí a krásně hřeje. A napadlo vás taky, že zmijovka by byla docela nápaditý dárek pod stromeček?

A pokud hledáte přece jen něco minimalističtějšího, než je zmijovka, bude se vám líbit čepice Tonak Ray. Má 85% podíl kvalitní vlny, a díky jednoduchému tvaru bude slušet všem. V okrové, cihlové a holubí šedé doplní každý zimní kabát.

Sportu vládne mikrovlákno

Jen těžko byste našli materiál vhodnější na sportovní zimní aktivity v chladném počasí, jako jsou běžky, horské túry nebo bruslení. Z příjemného funkčního mikrovlákna Picowinter vyrábí čepice, čelenky a nákrčníky ve Frenštátě pod Radhoštěm firma Rituall. Jejich jednovrstvé čepice jsou v čelenkové části podšité hebkou počesanou vrstvou, takže ochrání před ofouknutím vaše uši i čelní dutiny. Mají termoregulační vlastnosti, odvádí pot a udrží vás v teple, i poté, co si zrovna máknete.

A stejně jako vás tyto praktické čepice neomezí při sportovních výkonech, ani vy se nemusíte omezovat při výběru barvy a vzoru: máme decentní černou s neonovými detaily, vlastenci ocení českou trikoloru, a vyberou si i rybáři. Vybírat můžete i z veselých dětských vzorů. Stále nemůžete z hlavy dostat zmijovku? Rituall se inspirovali u Tonaku a vyrobili její funkční verzi z mikrovlákna

Nenápadný vzhled, superfunkční materiál 

Říkáte si, že dost už bylo umělých mikrovláken? Pokud přece jen tíhnete víc k přírodnějším materiálům, můžeme na to říct jen dvě slova: merino vlna. Není náhoda, že o ní určitě neslyšíte poprvé. Vlna ovcí merino je takovou superpotravinou mezi materiály. A proč?

  • Merino hřeje a nestudí, i když je mokré. Jako přírodní duté vlákno výborně izoluje a vlhkost odvádí na povrch, čepice uvnitř zůstane krásně suchá.
  • Je vodoodpudivé, kapky deště díky lanolinu stékají dolů.
  • Je jemné a vhodné i pro citlivou pokožku a alergiky.
  • Je antibakteriální a nezapáchá ani po delším nošení.
  • Je to obnovitelný a plně přírodní materiál.

Čepice a čelenky ze 100% merino vlny ovládá česká firma Sensor z Bystřice pod Hostýnem. Stačí si vybrat střih a barvu, a od podzimu až do konce zimy máte o teplo a pohodlí vystaráno. 

Podívejte se na zimní čepice, čelenky a kukly od domácích výrobců a najděte tu pravou!