Tak jako všude jinde v životě, i na treku platí, že nejdůležitější je příprava. Ta nezačíná v předvečer túry, dokonce ani dva nebo tři dny předem. Pokud plánujete celodenní trek, zařaďte delší chůzi do svého programu alespoň nějaký ten měsíc dopředu. V batohu pocítíte každé deko navíc, proto si s sebou na trek sbalte jen to nejdůležitější. I tak se vám toho na záda bude muset vlézt víc než dost.

Boty jako prevence patové situace

Kdo to zažil, ten bude souhlasit - pro vyznavače pohybu a milovníky přírody je máloco víc než celodenní nebo rovnou několikadenní trek. Jen vy, zem pod nohama, zeleň všude kolem a v hlavě naprostý klid. Jako by zrovna na ničem jiném nezáleželo. Pro někoho jsou desítky kilometrů v nohách s batohem na zádech ten správný relax s velkým R.

Nikoho asi zvlášť nepřekvapí, že základem všeho jsou boty. Boty, do kterých neteče, boty, které odpovídají terénu, do kterého se chystáte. Zatímco někde vám hravě vystačí nízké kotníkové boty nebo dokonce minimalistická obuv, jinde oceníte bytelnou botu s pořádnou podrážkou.

A pozor - takové, které mají správnou velikost, nejsou úplně zánovní, ale zároveň drží pohromadě. Zkrátka takové ‚‚prošlápnuté‘‘. Příběhů lidí, kteří vyrazili na dlouhotánskou cestu ve zbrusu nových botách, v kterých jim po pár kilometrech začaly naskakovat puchýře, už se totiž na světě napsalo víc než dost.

Ponožky, ponožky a zase ponožky

Na treku jste odkázání sami na sebe  a na to, co máte povětšinou na zádech. Co si sbalit na trek?

Nohama jsme začali, nohama budeme i pokračovat. Neméně důležitá než správná obuv je totiž i správná zásoba ponožek. Materiál hraje prim, nebojte se zaplatit za ponožky nějaký ten peníz navíc. Na desátém kilometru treku si poděkujete, na dvacátém se za to budete milovat. Ponožky je důležité měnit. Četnost výměn je hodně subjektivní záležitost, která se samozřejmě odvíjí především od toho, jak moc se potíte. Někdo si vystačí celý den se dvěma páry, jiný si při nandávání pátých ponožek zoufá, že tohle jsou jeho poslední a přitom se mu ještě nějaké budou hodit. Na každý pád platí, že až budete uvažovat, co si sbalit na trek, u ponožek je více skutečně více.

Šikovný trik, s kterým předejdete puchýřům a drobným oděrkám, je vrstvení ponožek. Přímo na nohu dáte co nejtenčí ponožku, jako druhou vrstvu použijete silnější. Paradoxně funguje nejlépe v teple, kdy se noha potí. V dobrých botách dojdete daleko, se dvěma páry ponožek na nohou ještě dál.

Máte už boty i ponožky?
Fajn. Pokračujte na druhou část článku.