Už jsme si řekli, že výběr správných trekových bot a zásobu ponožek se hodí nepodceňovat. Co dál? Obdobně důležité je ve skutečnosti i všechno ostatní vybavení. Přece jen, na túru toho s sebou můžete vzít jen tolik, co vám umožní kapacita trekového batohu a vaše vlastní nosnost. A čím méně toho nesete, tím víc byste si na výběru jednotlivých kusů měli dát záležet.

Co vám nejlíp kryje záda? Kamarád a batoh

S batohem se to má podobně jako s botami. Musí vám sedět a mít správnou velikost. V opačném případě promění trek, na který jste se tolik těšili, v úmorné lopocení se za koncem trasy. Dobrá zpráva je, že je z čeho vybírat. Dobrý turistický batoh vás bude provázet na cestách celé roky.

No, a co byste si rozhodně měli do batohu sbalit? Řeč o náhradních ponožkách už tu byla. Zrovna tak se hodí mít náhradní vrstvu všeho oblečení, co máte na sobě. Tedy minimálně triko, mikinu a kalhoty do rezervy. Osvědčená metoda některých turistů radí mít každý stěžejní kus hned třikrát: zatímco jedno tričko máte na sobě, druhé schne na víku batohu a třetí je pro případ nouze připravené uvnitř.

V obzvlášť nepříznivém počasí oceníte kvalitní nepromokavou bundu, případně turistickou pláštěnku. Ty doporučujeme přibalit do batohu snad úplně vždy. Nezaberou zas tolik místa a je rozhodně jednodušší obléct si v případě nenadálé průtrže pláštěnku, než po cestě řešit kompletně promočený oděv.

Čím méně švů, tím lépe. To platí zejména pro turistické spodní prádlo. Přece jen, tuhle vrstvu máte nejblíže tělu dlouhé hodiny. Puchýře na nohách dokáží pokazit den, rozedřená místa na kůži obecně nejsou ale vůbec nic příjemného. Výběrem kvalitního spodního prádla z dobrého materiálu jim zvládnete účinně předejít.

Jídlo na trek? Vsaďte na hotovky

Máte boty, batoh a veškeré základní oblečení. Co dál? Přece něco do žaludku! Klasický lepeňák vám rozhodně nedodá energii, kterou si tělo na mnohakilometrové túře vyžádá. V rámci co nejlepší výživy a co nejefektivnějšího šetření místem v batohu je chytré sáhnout po některém hotovém jídle na cesty. Kromě toho, že zasytí, navrch uspokojí vaše chuťové pohárky. Gastronomický zážitek na treku nejspíš nečekáte, o to víc příjemně budete překvapení, až si svůj první pytlík s hotovkou rozděláte. Jsou lahodné i zastudena, pokud vám to váš batoh dovolí, přihoďte i vařič a nádobí.

Bez ohledu na to, jak daleko a kam se chystáte, na cestách se hodí nůž.

Trojice pro sladký spánek

Víte, že ukončíte túru v bodě, kde vás čeká sprcha a postel? Dobře pro vás. Pokud se ale chystáte na vícedenní trek, během něhož nenarazíte na chatu nebo jinou ubikaci, musíte najít v batohu místo minimálně pro spacák a karimatku. Tomu, jak vybrat správně spací pytel, turistickou matraci a stan jsme už před časem věnovali samostatný článek a nemělo by smysl se opakovat.

V teplejším počasí nebo při dobrodružnější povaze vám stan nahradí bivakovací pytel nebo přístřešek. Možná se tedy obejdete bez stanu, dobrý (a dobře vybraný) spacák a karimatka jsou ale rozhodně povinnost.

Drobnosti, na kterých záleží

Dobrým přítelem moderního turisty je čelovka. Oceníte ji v šeru, za soumraku a samozřejmě v noci, zázračně vám usnadní stavění stanu i hledání zipu na spacáku.

Pokud vyrážíte na cestu v letních měsících - a zvláště jestli se plánujete pohybovat kolem vody - nezapomeňte se vybavit repelentem. Mračna bzučících potvor nemá rád snad nikdo, ještě hůř se smiřuje se štípanci, která zanechávají. Ručník nepředstavuje téměř žádnou zátěž a pokud se chcete na cestě cítit opravdu komfortně, přihoďte do batohu také šampon a mýdlo.

Hodně štěstí a radosti na cestách!