Pro někoho jsou barefoot boty už takovou samozřejmostí, že je nosí za každé situace a za každého počasí. Ti, co s barefooty teprve začínají, mají většinou jednu zásadní obavu: „Nebude mi v nich zima?“. Otázka je to zcela oprávněná — ale když na to půjdete chytře a dobře se připravíte, nemusíte mít strach, že budete klepat kosu.

Odkud ty obavy?

Na to existuje jednoznačná odpověď. Strach pramení z podrážky! Neznalí kolemjdoucí si klepou na čelo, když vidí ty tři milimetry silné (pardon, slabé) podrážky. Ano, extrémně tenké podrážky jsou doménou barefootů. Ani zimní barefoot boty nejsou co do tloušťky podrážky výjimkou. Dává smysl (a proto si vlastně i pračlověk jakousi primitivní obuv vymyslel), že bereme boty jako ochrannou a izolační vrstvu mezi chodidlem a povrchem, po kterém chodíme. Čím tenčí je podrážka, tím je naše šlapka blíž k zemi, a ta je v zimě pěkně studená. Jak tento paradox vyřešit?

Dávno zapomenutá schopnost termoregulace

Znáte to — když něco dlouho neděláme, zapomínáme. I naše tělo to takto má. Nohy jsou toho skvělým důkazem. Po dlouhá léta obouváme během zimních měsíců nohy do těsných bot s huňatým kožíškem a několikacentimetrovou podrážkou, přidáme tlustou vlněnou ponožku. Takto rozmazlené chodidlo nemá šanci správně pracovat. Nohy jsme si zhýčkali a ony tak postupně ztratily přirozenou schopnost termoregulace. Je na čase to zase pěkně rozproudit. Ale jak na to?

Nechejte chodidla zatopit

Noha v botě se nezahřeje sama od sebe, potřebuje akci. Anatomicky tvarovaná špička barefootů poskytuje chodidlům dost prostoru na to, aby se v botě mohla hýbat. Pod tenkou podrážkou navíc cítíte každou nerovnost — to chodidla masíruje a lépe tak stimuluje krevní oběh. S každým krokem zapojíte svaly, šlachy i to poslední nervové zakončení v chodidle. Nohy botu vytopí jako kamínka.

Zákaz postávání

Výše zmíněné platí za jedné podmínky — že jste v pohybu. Jakmile zkysnete dvě hodiny s dětmi na hřišti nebo se zapovídáte u svařáku pod svahem, pocítíte to. Když jsou vaše nohy v nečinnosti, svaly na chodidlech a prstech je nedokážou udržet v teple. Myslete na to a udržujte své tělo v pohybu. Pochodujte, hýbejte prsty, pohupujte se ze špiček na paty. 

Zimní barefoot boty pro každého

Každý je na vnímání tepla jinak citlivý. Dnes už se prodává takové množství barefoot bot, že si určitě vyberete to pravé ořechové. Máme pánské zimní barefoot boty, ale i dámské varianty. Prodáváme osvědčenou českou značku Saltic. Někdo celou zimu v klidu odchodí v kožených celoročkách, jiný přece jen sáhne po víc zatepleném modelu s vlnou nebo umělým kožíškem uvnitř. My doporučujeme ctít zásadu zakrytého kotníku. Kolem kotníku uniká hodně tepla, rozhodně bychom do zimních měsíců nevolili nízké botky.

Čím ještě zvýšit teplotní komfort nohou?

Jste-li zmrzlina, máme pár vychytávek, které vám pomohou, abyste se cítili v zimě lépe. Doporučujeme například speciální termo vložky, které více izolují botu od chladného podkladu. Zároveň svou tloušťkou a flexibilitou nenarušují barefoot principy. Některé obsahují hliníkovou vrstvu, jiné jsou korkové, skvěle poslouží i merino vložky. Merino považujeme za bezkonkurenční materiál, rozhodně se vyplatí vyzkoušet také ponožky


Jste příznivci bosého obouvání, ale máte strach z chladných dní? Vyzkoušejte naše rady a tipy na zimní barefoot boty, ať nemrznete.