Kouzlo skialpinismu objevuje stále víc a víc milovníků zimních sportů. A není divu, stoupání krok za krokem a kochání se zasněženou krajinou, které zakončíte zaslouženým sjezdem, má bezesporu něco do sebe. A zatímco běžkařská a lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží ke konci, ta skialpová bývá v plném proudu až do května. Přinášíme pár rad, jak se vybavit na skialpy, abyste si tento sport zamilovali.

Oblečte se na turistiku na lyžích

Jak už to tak u zimních sportů bývá, ani skialpinismus si neužijete bez adekvátní výbavy. Rady ohledně výběru vhodných skialpových lyží, vázání, bot či stoupacích pásů necháme těm povolanějším. Jsme však připraveni vám poradit v neméně důležité věci: co si obléct, abyste se nahoru i dolů dostali v pohodlí, teple a suchu.

Pravidlem tří vrstev by se při oblékání měli skialpinisté řídit stejně tak, jako turisté nebo běžkaři. A cíl vrstvení? Termoregulace. Tedy udržet vás v zimních venkovních podmínkách v suchu a teple bez toho, aniž byste se při fyzické aktivitě až moc zapotili. A vězte, že při výstupech na skialpech o pot nouze nebývá. První vrstva oblečení saje a odvádí pot přímo od těla, druhá vrstva izoluje, třetí chrání před chladem a profouknutím. Pokud má váš sportovní outfit skutečně plnit svůj účel, funkční musí být opravdu všechny vrstvy. Pokud termoprádlo a membránovou bundu proložíte mikinou nebo svetrem z neprodyšného materiálu, tato nefunkční vrstva zákonitě vytvoří ‚‚igelit‘‘, který neumožní potu procházet ven a kouzlo funkčního oblečení bude to tam. Všechny vrstvy proto vybírejte pozorně.

Povinné minimum skialpinisty

Nezapomeňte, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Bez kterých kousků se prostě neobejdete?

  • Funkční triko s dlouhým nebo krátkým rukávem. Z materiálů nedáme dopustit na merino vlnu, kvůli jejím bezkonkurenčním vlastnostem
  • Druhá vrstva, která zahřeje, ale dýchá zároveň s vámi. Taková by měla být termo mikina. Doporučujeme mikinu se stojáčkem, která chrání krk před větrem. V teplejším jarním počasí můžete mikinu nahradit praktickou funkční vestou.
  • Vychytané skialpinistické kalhoty. Třeba nanomembránový model Buuraha od horských nadšenců Faramugo. Jsou paropropustné, voděodolné, nechybí jim vychytané kapsy a sněžné manžety. Krom skialpů je využijete i na sjezdové lyžování. Svou funkci dobře splní také kalhoty ze softshellu.
  • Bunda: na skialpy doporučujeme volit bundu z nanomembrány nebo softshellu. Co se funkčních vlastností a propracovanosti týče, bezkonkurenční jsou opět bundy Faramugo. A ženy, které hledají praktický i slušivý kousek, určitě nadchne prodloužená softshellka od Ellem s projmutým střihem v elegantní černo-růžové kombinaci.

Všechny části těla v teple

V létě si možná vystačíte se základem, ale při sportu v zimních povětrnostních podmínkách nenechávejte nic náhodě. Na skialpy se nevydávejte bez pot propouštějící funkční čepice a rukavic. Skvěle poslouží na čele zdvojená prodyšná čepice od Rituallu, nebo sportovní čepice z merina od značky Sensor. Obě jsou tenké natolik, že je při sjezdu dolů bez problémů schováte pod helmu.

Náš tip: „Palčáky“ nebo „prsťáky“? Ani jedno! Nejpohodlněji se vám hůlky budou držet v tříprstých rukavicích.

Na skialpy i jiné sporty je podle nás k nezaplacení taky multifunkční hřejivý nákrčník, který si v případě silného větru můžete přetáhnout i přes obličej, můžete jej použít jako čelenku, čepici, potítko, nebo gumičku na vlasy. Nákrčník vyrobený z materiálu s antibakteriálním stříbrem poslouží v případě potřeby i jako rouška.

Po několikahodinovém stoupání do kopce vám zážitek z jízdy dolů může pokazit studící propocené spodní prádlo. Investice do funkčního spodního prádla nebudete litovat. Muži ocení perfektně sedící rychleschnoucí boxerky, ženy zase příjemnou sportovní podprsenku z novozélandského merina a termoizolační kalhotky, které zvládnou i extrémní mrazy. Nezapomínejte ani na ponožky! Vysoké, teplé a z funkčního materiálu. A pokud trpíte na chlad od nohou, klidně se nebojte na tenší ponožky navrstvit ještě jedny hrubší.

Jeden pár navíc se vždy hodí! Máme pro vás výhodný 2-pak ponožek Sensor, které oceníte do skialpinistických bot i lyžáků.

Co si přibalit do batohu?

Bývá zvykem, že na skialpovou túru se vyráží brzy zrána, kolem poledne se pak ocitnete na vrcholu, a vychutnaný sjezd dolů hodnotíte odpoledne v après-ski baru. Myslete tedy na to, že se počasí ve vysokohorských podmínkách může několikrát denně změnit. Kromě energetické tyčinky, gelu, nebo jerky, si do batohu přibalte i nějakou tu vrstvu oblečení navíc. Po náročném výstupu na vrchol totiž náhradní suché tričko nebo ponožky jako když najdete. 

Co na sebe už víte, a co zbývá? Naplánovat si, kam se na skialpy vydáte. Dobře k tomu poslouží katalog skialpových túr, kde najdete více jak 130 túr v Česku, na Slovensku, v Alpách, Skandinávii i jinde v Evropě.

Vybavte se na skialpy od hlavy až k patě u ověřených českých výrobců, za které bychom dali ruku do ohně. Termoprádlo, bundy, energii na cesty.

U nás si vyberete.