Už nějakou dobu se říká, že hmyz je potravina budoucnosti. Není to jen tak: jedlé larvy některých hmyzích druhů jsou kvalitní zdroj živočišných proteinů a pro tělo nezbytných živin. O tom, že jejich chov nezatěžuje životní prostředí ani zdaleka tak, jako je tomu u velkých hospodářských zvířat, která tvoří proteinovou základnu jídelníčku většiny z nás, nemusí být ani řeč. Že jste si k pojídání hmyzích larev stále ještě nenašli cestu? Objevte kouzlo červíků v jejich nejchutnější podobě a vyzkoušejte křupavou a svačinku na cesty i na doma od českého výrobce WormUp.

Poslání? Naučit lidi jíst hmyz!

Příroda a živočišná – hlavně ta hmyzí – říše fascinovala Libora Sloupenského už od dětství. Vždy mu záleželo na přírodě, její rovnováze a na všem, co souviselo s vlivem lidstva na ní. Zároveň miloval technologie a hltal nové technologické trendy. Jeho houževnatost, ekologické přesvědčení a touha zlepšit budoucnost se nakonec překvapivě setkaly tam, kde byste to asi nečekali: v oboru entomofágie, česky jedení hmyzu. Svou vášeň proměnil v podnikání a rozhodl se „hmyzožroutstvím“ nakazit i ostatní!

Chov červíků v Čechách

Když chtěl Libor před pár lety jedlý hmyz ochutnat poprvé, nenašel v Čechách jediného výrobce, který by nedovážel polotovar, ale zpracovával hmyz přímo z vlastního chovu. Začal proto larvy Potemníka moučného sám chovat na certifikované farmě na Moravě. Farma splňuje nejpřísnější požadavky na hygienu. Chov je suchý, čistý a důkladná odvětrávaný. Nezapomnělo se samozřejmě ani na ekologii: na malém prostoru, s minimální spotřebou vody, půdy a krmiva vyprodukují velké množství proteinů. Dnes značka WormUp zpracovává 1,2 tuny hmyzu měsíčně. To by vám jako důkaz, že jsou jejich křupaví červíci vážně návykoví, mohlo stačit, ne?

Kouzlo tkví ve zpracování 

Ve WormUp umí připravit jedlý hmyz tak chutně, že si získá úplně každého. Jejich recept není vůbec tajný: před zpracováním drží červíci několikadenní hladovku, aby se pročistili. Pak se krátce povaří (žádné smažení na oleji!), usuší horkým vzduchem a nakonec okoření. Kromě klasických slaných můžete ochutnat také česnekové, ochucené kari, pikantním chilli nebo labužnickou slanou skořicí. Není třeba je nijak upravovat, stačí otevřít sáček a začít si pochutnávat. A nemusíte se bát, nenajdete v nich cukr, laktózu, konzervanty ani žádnou jinou chemii. 

Proč zařadit jedlý hmyz do jídelníčku?

Protože báječně chutná! A mimo to je to hotová výživová bomba: jsou výborným zdrojem živočišných proteinů, omega 3 a 6 mastných kyselin, vápníku, zinku a železa. Tak neváhejte a zapojte i vy jedlý hmyz do své stravy. Přibalte si křupavé červíky do batohu na další výlet nebo čundr. Uvidíte, že si při jejich jezení užijete spoustu zábavy s přáteli třeba u táboráku.