Ručně vyráběná kosmetika z přírodních ingrediencí, která je navíc praktická na cestách do přírody? Ano, přesně takovou vyrábí česká značka Nikko b., kterou založila bývalá lékařka Bára Mikulášová. Kromě mýdel z přírodních surovin, se kterými začínali, dnes táborská značka nabízí i tuhé šampóny, balzámy na rty nebo také unikátní vyživující vosky, které chrání namáhané ruce horolezců, řemeslníků a uleví i lidem s atopickým ekzémem. Jejich specialitou jsou také kulatá v přírodě rozložitelná mýdla pro cestovatele.

Každá surovina má svou funkci

V mýdlech Nikko b. najdete hlavně přírodní suroviny od českých dodavatelů nebo těch z Evropské unie. Sulfáty, silikony, parabeny ani palmový olej v nich rozhodně nehledejte. Namísto toho jsou některá mýdla obohacená biosádlem z farmy Sasov, díky kterému krásně pění a zjemňují pokožku.

Mýdla mají jemnou strukturu, takže se nerozmáčí a dlouho vydrží. Protože získávání esenciálních olejů je velmi ekologicky náročné, rozhodli se v Nikko b. chránit přírodu a svým mýdlům dodávají vůni jen malým množstvím kosmetických vonných olejů. Po nějaké době sice jejich vůně vyprchá, ale jinak zůstanou celá léta funkční a zdravotně nezávadná.

Cestovní mýdla na hory a do přírody

Jejich vychytávkou jsou kulatá cestovní mýdla: přesně padnou do lehké hliníkové krabičky, ve které je můžete bez obav hodit do jakéhokoliv zavazadla. Nezašpiní jej a nezaberou skoro žádné místo. Mýdlo a tuhý šampon můžete pořídit společně s krabičkami v dárkovém balíčku pro cestovatele.

Do základní výbavy každého cestovatele a milovníka hor je univerzální outdoorové mýdlo Horal. Kromě toho, že s tímto jemným nevysušujícím mýdlem bez barviv a aditiv umyjete sami sebe, bezvadně také poslouží jako prací prostředek. A tím jeho výhody nekončí: navíc pění i ve studené vodě, a je rozložitelný v půdě. Teď už vám je asi jasné, že bez tohoto praktického mýdla se na svém dalším výletě neobejdete.

Obličej i rty v bezpečí před chladem

Balzám Horal ochrání váš obličej a citlivá místa proti větru, dešti i mrazu. Využijete ho i na ošetření lišeje a odřených míst kolem nosu při rýmě či otlaků z lyžáků nebo turistických bot. Prostě se neztratí v kapse žádného milovníka hor, sportovce nebo turisty. Jeho čisté složení bez parfemace s aloe vera, zeleným čajem, mangovým máslem a arganovým a malinovým olejem při delším pobytu venku v mrazu ocení zkrátka malí i velcí.

A pokud chcete něco speciálně na rty, i tady vás Nikko B. nezklame. Můžete si vybrat z balzámů několika velikostí a příchutí: klasiku bez parfému, exotickou kombinaci mango a kokos, gurmány potěší neobvyklé spojení čokolády a ginu.

Nejprodávanější výrobek? Rest bar na ruce

Největší ohlas ze všech produktů Nikko b. má jejich Rest bar. Co si pod tím pojmem představit? Je to unikátní vyživující a ochranný vosk na namáhané ruce. Nejvíc jej ocení horolezci, řemeslníci, dělníci v továrnách i ve stavebnictví, lesníci. Pomáhá i lidem s atopickým ekzémem a problematickou pokožkou a chválí si jej také pole dancers.

A v čem tkví jeho kouzlo? Speciální receptura ošetřuje ztvrdlou kůži, mozoly a oděrky a udržuje kůži vláčnou a hebkou, ale není mastná a zároveň tvoří na pokožce ochranný film, který ji chrání před povětrnostními vlivy. Také podporuje hojení a regeneraci namáhané kůže.

Rest bar se používá tak, že jej zlehka promnete v rukách. Zanechá je krásně vláčné, ale ne mastné. Hned po použití se můžete například oblékat bez toho, aniž byste se museli bát, že si uděláte mastné skvrny na oblečení nebo můžete třeba řídit auto.

Rest bar vyrábí Nikko b. ve třech variantách: bez parfému, s dřevitou vůní lesa nebo vřesu. Kromě toho si také můžete vybrat mezi balením v malé i velké kartonové tyčince, nebo ve tvaru kostky či placky v plechové krabičce.

Od medicíny ke kosmetice

Máme slabost pro příběhy šikovných českých ručiček, a tenhle není výjimkou. Zakladatelka značky Nikko b. Barbora Mikulášová vystudovala medicínu a několik let pracovala jako lékařka. Ve chvíli, kdy malou domácí výrobu kosmetiky pro vlastní rodinu chtěla rozšířit, přálo jí štěstí a na poslední chvíli se jí podařilo získat flexibilnější atest, který umožňuje vyrábět více druhů mýdel s různými variacemi.

V roce 2013 se pak jen s omezenými zdroji pustila do výroby. Na začátku Barbora objížděla designové trhy a prodávala zboží na portálu fler.cz, spokojení zákazníci se vraceli a přicházeli další a další. Využila své znalosti lékařky a od mýdel se mohla posunout k vývoji dalších druhů kosmetiky a její nabídka se rozrůstala dál a dál. Nikko b. dnes už není jen Bára, ale dalších pět lidí. Jejich produkty najdete i v desítkách kamenných obchodů a odteď také u nás na e-shopu Český výrobce.

Zaujala vás cestovní mýdla a balzámy Nikko b.? Podívejte se na celou nabídku ručně vyráběné kosmetiky.