Konečně se vám podařilo vybrat ideální trekové boty? Tak to blahopřejeme! A předpokládáme, že chcete, aby vaše investice nepřišla vniveč a botky vám vydržely co nejvyšší počet sezón. Něco vám prozradíme: máte to zcela ve svých rukou. Pokud hodíte zablácené pohorky hned po návratu z treku do kouta, nečekejte zázraky. Trekové boty chtějí pečlivou a hlavně pravidelnou údržbu. Sepsali jsme pro vás návod, jak se o boty starat tak, abyste v nich vyšlápli co nejvíce hřebenovek.

Čím lepší péče, tím delší výdrž

Péči o vaší trekovou obuv rozhodně nepodceňujte. Boty, které vás doprovázely na mnoho treků, je třeba si hýčkat. Ošetření si žádají v ideálně po každém použití (jen v případě krátkých procházek v suchém terénu je možné přimhouřit oko). Pokud tak neuděláte, riskujete, že vám boty začnou plesnivět nebo praskat a společně s tím ztratí své funkční vlastnosti, kvůli kterým jste si je kupovali. A to nechcete.

Materiál, to je oč tu běží

Zatímco takové látkové kecky můžete s klidem hodit do pračky, u pohorek by vás to nemělo ani napadnout. Trekové boty bývají nejčastěji buďto celokožené, nebo vyrobené z kombinace kůže a textilních materiálů. Právě materiálem byste se měli řídit při výběru čisticích prostředků i impregnace. Pokud je to případ vašich trekových bot, dejte si také pozor na to, aby zvolený čistící a ošetřující přípravek byl vhodný pro boty s membránou (například s GoreTexem).

Bez čeho se při čištění bot neobejdete?

Připravte si kartáč na boty (využijete ho hlavně na odolné nečistoty a podrážku), hadřík a houbičku, vodu, a už zmíněné vhodné čisticí přípravky. Nám se osvědčila třeba tato aktivní čistící pěna, která narušuje strukturu nečistot a tím je pomáhá šetrně odstranit z povrchu bez zbytečného promáčení materiálu. Navíc je vhodná na obuv z různých materiálů, a to včetně těch s membránou.

Čištění trekových bot krok za krokem

  1. Nejdříve z bot vyšněrujte tkaničky, vyndejte vložku a vyklepejte nečistoty, kamínky či jehličí.
  2. Bahno, trávu a další nečistoty z podrážky opatrně odstraňte kartáčem.
  3. Zvenku celé boty omyjte navlhčeným hadříkem s čisticí pěnou.
  4. Pokud jsou špinavé i tkaničky, ručně je vyperte. To samé platí i pro vložky: ty textilní vyperte v ruce, kožené jen otřete vlhkou houbičkou.
  5. Co dělat se špínou uvnitř boty? Zaschlé bahno, prach nebo písek, které se vám nepodařilo z boty vyklepat, budete muset vymýt. Ideální je vlažná voda, houbička na nádobí a čisticí přípravek.

Další krok: impregnujeme!

Po čištění je nejdříve potřeba nechat boty řádně uschnout, a to včetně vnitřní části (tady pomůžou zmačkané noviny nebo savé papírové utěrky). Až pak může následovat výživa a impregnace, která obnoví odolnost boty vůči vodě a špíně. Jak často byste měli boty impregnovat? Impregnační sprej nebo vosk vytáhněte pokaždé, když se na povrchu boty při kontaktu s vodou přestávají tvořit kapky – to je znamení, že materiál boty začíná absorbovat vodu.

Na celokožené boty se skvěle hodí impregnační vosková pasta, která proniká hluboko mezi usňová vlákna a vytvoří na vašich botách vodoodpudivý film. Kůži díky přírodním voskům a olejům dobře vyživuje, změkčuje a zvláčňuje, ale zároveň boty nezůstanou mastné.

Na trekové boty z kombinace textilu a kůže využijete univerzální impregnaci ve spreji. Vytvoří na nich tenký film, který minimalizuje kontakt vody s materiálem a udrží vodní kapky na povrchu. Zároveň ale nesnižuje propustnost pro vodní páry (nezhoršuje mikroklima v obuvi). Je proto vhodná i pro membrány typu Gore-tex, Sympatex a další.

Při impregnování si dejte pozor na to, abyste přípravek pečlivě nanesli na celý povrch boty, a to včetně švů a nerovných míst. Naimpregnované boty pak nechte minimálně 24 hodin odpočívat a schnout. Jen tak zaručíte, že přípravek splní svůj účel a vy budete pochodovat v suchu.

Skladujte s rozmyslem

Treková sezóna pro vás letos skončila? Vyčištěné, ošetřené a řádně vyschlé boty uložte na suché, chladné a ideálně i temné místo. Právě i vhodné skladování přispěje k tomu, aby vám boty déle vydržely. Vychytávkou je celokožené boty před skladováním ošetřit intenzivním regeneračním gelem, který je regeneruje a zakonzervuje. Impregnovat boty pak doporučujeme až na začátku nové sezóny.

Užijte si chození po horách na maximum a nepodceňte péči o své trekové boty. Podívejte se na celou nabídku českých přípravků na čištění a impregnaci všech druhů outdoorové obuvi.