Kdo by si nepamatoval ešusy z prázdninových táborů a čundrů? Tato vychytávka, kterou používá každý tremp, skaut nebo voják, pochází z telnické továrny pod Krušnými horami. Název ešus vznikl z německého slova esschale, které Češi předělali na "esšálek", tedy jídelní miska, která se v armádě používala za časů Rakouska-Uherska.

esusy ALB forming cesky vyrobce

Ešus se stal srdcovou záležitostí (dnes se tomu vlastně říká "lovebrand") a v kempingovém nádobí je to v Česku jednoznačně nejpoužívanější značka. Alb Forming vyrábí i pro Armádu ČR, ikdyž v podstatně menších číslech, než tomu bylo před rokem 1989. Ešus nebyl nikdy patentován, což je obrovská škoda. Soudruzi v tomto udělali chybu a na věci, jako je autorské právo nebo průmyslový vzor se za socialismu nemyslelo. Díky tomu všude po světě kolují jeho kopie.

Josef Alb esusy ALB FORMING cesky vyrobce

Divoké devadesátky

V Telnici vyrábělo hliníkové a kovové nádobí již od roku 1925. V roce 1948 se zde rozjela výroba ešusů, po kterých byla po válce velká poptávka. Armáda, policie i věznice potřebovaly levné nádobí. Tehdy se ešusy vyráběly z pocínovaného železa a tvarem se příliš nelišily od těch dnešních. V roce 1993 firmu koupil v privatizaci Josef Alb a pojmenoval ji Alb Forming. Jeho plány však byly jiné, než vyrábět ešusy. Jakožto konstruktér, který rýsoval u prkna, koupil zadluženou továrnu s úmyslem rýsovací prkna vyrábět a prodávat. Všechno ale nakonec dopadlo jinak a on, přestože o kuchyňském nádobí nevěděl nic, rozjel v továrně původní výrobu. Zvládl to hlavně díky zaměstnancům, kteří v ní zůstali. Jelikož neexistovaly žádné plány ani postupy, musel se na ně ve všem spolehnout. Josef Alb navázal zpočátku na tradici hliníkových ešusů, které ale někteří neměli rádi. Když se v hliníku vaří čaj s citronem nebo zelí, tak ztmavne až zčerná. Rozhodl se tedy nabídku rozšířit o ešusy z nerezu, teflonu a titanu. Nicméně tradiční ešusy z hliníku, které mají velmi dobré vlastnosti, se vyrábět nepřestaly a Alb na ně nedá dopustit.

Titanove esusy ALB FORMING cesky vyrobce

Dnes vyrábí nádobí pro kemping celému světu, mimo jiné pro ICFR, ICRC, UNICEF, UNHCR, US Aid, CARE, UN WFP, Swiss Red Cross, Cruz Roja Espaňola nebo UK Red Cross. Společnost ALB Forming zásobovala nádobím například ozbrojené složky v bývalém Československu, charitativní organizace během válečného konfliktu v Jugoslávii, nebo minulé migrační krizi. Výrobky splňují ty nejpřísnější hygienické normy pro styk s potravinami. 90% produkce jde na export, v Česku dodává ALB Forming hlavně do obchodů s outdoorovým zbožím.  

ZDROJ: https://alb.cz

ZAUJAL VAS PRIBEH PREJIT DO ESHOPU cesky vyrobce