UAX! Aneb tričko z garáže.

Kdo by neznal vtipná trička s rybičkou. Zakladatel, grafik a designer Radek Leskovian, léta kreslil své obrázky jen na trička svým kamarádům, pro radost. Protože v té době totiž nic jiného, než trička z vietnamských tržnic v Česku ani nebylo. V této době v Česku nebylo žádné kvalitní volnočasové oblečení. Proto se v roce 1996 Radek Leskovian s kamarádem rozhodl založit firmu, která by tuto díru na trhu zaplnila. Nejdříve začínali v garáži rodičů, nejdříve kupovali kvalitní materiál ze zahraničí, ale postupně přešli pouze na české výrobky.

Ze začátku se jejich trička prodávala hlavně na festivalech, postupně pronikli i do obchodů s outdoorovým oblečením.

Typické pro firmu UAX! Je specifický design kreseb, vypadají sice jako dětské, ale tak je to správně. Je to totiž nadsázka, lidé v UAXu si ze sebe rádi dělají legraci. Ale přitom si velmi hlídají kvalitu materiálu i šití.

V nabídce najdete 15 barev pro pánská trička a 9 pro dámská. K tomu za celou dobu fungování firmy vzniklo asi 700 motivů, takže výběr je opravdu nepřeberný a můžete si být jisti, že Vaše kombinace barvy a motivu bude originální. Nově UAX! Přišel s možností, že se zákazníci mohou podílet přímo na vytváření designu. Jak Radek Leskovian říká „není problém cokoliv namalovat, problém je vymyslet co“. V tom mu pomáhají právě zákazníci, kteří mu mohou posílat své náměty, co má namalovat. A hrdě pak nosit svůj motiv na tričku.

Původně UAX! Nabízel převážně originální trička s potiskem a další oblečení pro volný čas. V současnosti se jejich výroba rozšířila o cyklistické dresy, mikiny, sukně a další. Prostě oblečení, které potřebujete pro volný čas.

Originální design přenesli i do realizace budovy, kde UAX! Vzniká. Budova nese hrdý titul Stavba Moravskoslezského kraje 2019 a Stavba roku 2020.

 

Dále můžete tento originální design najít na nové cyklostezce, která byla otevřena 23.6.2021 v Moravskoslezkém kraji, vede z Hůrky, přes Jeseník nad Odrou do Vražného. Stezka je dlouhá 4,8km a kromě pohodlné cesty pro cyklisty nabízí i kulturní vyžití, je totiž potištěna kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, autorem je Radek Leskovian.