Většina milovníků outdoorových aktivit se určitě shodne na tom, že zimní turistika v zasněžené přírodě má své nezaměnitelné kouzlo. Kochání se výhledy a křupání sněhu pod nohama ale může utnout tipec třeba náhlá změna počasí, kterými jsou hlavně horské oblasti pověstné. Jak se připravit do mrazivých venkovních podmínek tak, aby vás rozmary přírody nepřekvapily?

Dobré boty jsou základ

Téma turistických bot by vydalo na celý článek. Bez padnoucích, pohodlných, a nejlépe taky už trochu vyšláplých, botách nedojdete ani za humna. Na zimní turistiku můžeme jednoznačně doporučit vysokou nebo kotníkovou turistickou obuv, která chrání nejen před podvrtnutím, ale samozřejmě také před chladem a sněhem. Ideální turistické boty musí být nejen nepromokavé a robustní, ale zároveň také lehké. Věřte, že na celodenní náročné túře nechcete tahat ani deko navíc.

Při výběru bot vás nemusí čekat anabáze běhání z obchodu do obchodu. Když se budete řídit našimi tipy, ideální outdoorové boty si vyberete i na internetu.

Osobně nedáme dopustit na osvědčené pohorky českého výrobce Prabos. Pokud hledáte vysoké boty do opravdové zimy, nezklame vás model Socompa, který máme jak v pánské, tak dámské variantě. Kotníkový unisexový model Tundra nebo klasický model Condoriri vás za potěší přírodními barvami. Tyto boty obstojí ty nejnáročnější zimní podmínky: Gore-tex membrána vás ochrání před chladem a vlhkem a díky Vibramové podrážce nesejdete z cesty ani v náročném terénu. A pokud myslíte o krok dál, určitě je vám jasné, že před tím, než vyrazíte, vyplatí se boty ošetřit impregnací, abyste si pojistili jejich vodoodpudivé vlastnosti.

A zas ty vrstvy…

S pravidlem tří vrstev se možná budeme opakovat. Opakování je ale v tomto případě matka moudrosti všech protřelých cestovatelů a horalů. Třívrstvý systém oblékání platí pro všechny sezónní sporty, od lyžování a běžkování, přes běhání, zimní turistiku nevyjímaje. Cíl vrstvení? Udržet vás ve venkovních podmínkách v suchu a teple bez toho, aniž byste se při fyzické aktivitě nadměrně potili.

Všechny tři vrstvy oblečení vybírejte pozorně. Musí totiž spolupracovat tak, aby fungovaly ve váš prospěch.  První vrstva oblečení plní hlavně funkci sání a odvádění potu od těla, druhá vrstva izoluje, třetí chrání před chladem a profouknutím. Pokud má váš sportovní outfit skutečně plnit svůj účel, funkční musí být opravdu všechny vrstvy. Pokud si na funkční tričko dáte neprodyšnou mikinu nebo svetr z umělých vláken, tato nefunkční vrstva zákonitě vytvoří ‚‚igelit‘‘, přes který nebude moci vlhkost procházet ven a kouzlo funkčního oblečení bude fuč.

Povinné minimum turisty v zimních podmínkách?

  • Funkční triko s dlouhým rukávem, ideálně z merino vlny, na jejíž jedinečné vlastnosti nedáme dopustit.
  • Thermo mikina, u které oceníte antibakteriální a protiplísňovou úpravu.
  • Outdoorové kalhoty. Promyšlené jsou třeba ty od Faramuga : mají voděodolnou a oleofobní úpravu, nešustí, nepropálí je jiskra od táboráku a díky vysoké oděruodolnosti je jen tak neprodřete.
  • Funkční bunda. Co se funkčních vlastností a propracovanosti týče, konkurenci jen těžko najdou membránové bundy Faramugo. A ženy, které hledají praktický i slušivý kousek, určitě nadchne výběr jak od Faramuga, tak především od High Pointu.

Outfit dotažený od hlavy až k patě

Zimní povětrnostní podmínky vám nic neodpustí, zatímco v létě si vystačíte se základem, v mrazivých teplotách zkrátka nezbývá než myslet na všechno. Jen blázen by se asi vydal na zimní túru bez pořádné čepice a rukavic (větší teplo vám bude v palčácích). Za nás je na zimní turistiku i jiné sporty k nezaplacení taky multifunkční hřejivý nákrčník, který si v případě silného větru můžete přetáhnout i přes pusu a nos, nebo jej použijete jako čelenku, čepici, potítko, nebo jím zkrotíte dlouhé vlasy.

Náš tip? Nákrčník vyrobený z materiálu s antibakteriálním stříbrem, který poslouží i jako rouška.

Pokazit zážitek ze zimní turistiky vám může propocené, nebo nepohodlné spodní prádlo. Však to znáte: při chůzi neustále se shrnující trenky, žebra otlačená od kostic podprsenky, prádlo zařezávající se tam, kam nemá…Ve jménu vaší pohodlné túry se tomu opravdu vyplatí předejít a investice do funkčního spodního prádla nebudete litovat. Pánové ocení perfektně sedící rychleschnoucí boxerky, dámy zase příjemnou sportovní podprsenku z novozélandského merina a termoizolační kalhotky, které zvládnou i extrémní mrazy.

Zapomenout byste rozhodně neměli ani na ponožky! Měly by být vysoké, teplé a z funkčního materiálu. Do pohorek oceníte i silné vlněné ponožky, které se vám na noze nebudou přetáčet a předejdou tak otlakům a odřeninám.

A pokud to s turistikou myslíte opravdu vážně, určitě pro vás bude mít smysl pořízení turistických návleků, kterými podpoříte voděodolnost vašich bot i kalhot. Využijete je nejen v zimě, při brodění sněhem, ale také celoročně, při chůzi v mokré vysoké trávě, nebo po blátivých či trním a keři zarostlých cestičkách.

Když jsme u tech vychytávek, slyšeli jste už o nesmecích? Tyhle univerzální návleky na boty vás uchrání před uklouznutím na zledovatělém terénu. Zatímco turistické nesmeky oceníte při delších tůrách, nesmeky plus jsou spíš městská záležitost. Podrží vás na náledím pokrytém chodníku a na rozdíl od těch turistických mají úpravu proti poškození vnitřních podlahových krytin.

Nocování? V zimě jen pro odvážnější

Rady, jak si přespání v přírodě užít, jsme pro vás už sepsali. Nicméně v zimní sezóně jsou venkovní podmínky mnohem drsnější. Probuzení do zasněžené klidné krajiny a ranní výhledy, které jen tak nezažijete, za to sice stojí, vyrazit bez přípravy by se vám ale mohlo nehezky vymstít. Výlet s přespáním plánujte vždy s ohledem na aktuální počasí a svoje vlastní síly. Vytčete si jasný start a cíl tak, abyste při přípravě tábořiště nezatmili. A vždy s sebou mějte náhradní kusy oblečení. Třeba při stavbě stanu, kdy se nehýbete tolik, jako při svižné chůzi, vrstvu navíc oceníte.

Při spaní venku se vybavte:

  • Kvalitním spacákem, vhodným do zimních podmínek. Vždy myslete na dostatečnou teplotní rezervu v porovnání s podmínkami, do kterých se chystáte.
  • Karimatkou. Ta je při nocování na promrzlém podkladu nutnost.
  • Stanem, který splňuje extrémní nároky. Třeba tento od firmy Jurek má pevnou konstrukci, která odolá poryvům větru i náporu sněhu, skvělé izolační vlastnosti a také oddělenou předsíňku na batohy a vaření.

Bez proviantu ani krok

Připravte se na to, že pohyb v náročném zimním terénu vás bude stát mnoho energie. Na cestu se vybavte teplým čajem v termosce, a do batohu přibalte taky energetické tyčinky nebo sušené maso. Pro přípravu večeře a snídaně pak budete nejspíš potřebovat vařič. Lehký a skladný turistický vařič obstojí v jakýchkoliv klimatických podmínkách a zvládne běžné čundry i náročné expedice. A co se outdoorového nádobí týče, must-have je samozřejmě tradiční nerezový ešus. Při přípravě teplých nápojů se vám bude hodit taky odolný titanový hrníček a lehká hliníková konvice.


Jste fanoušci zimní turistiky? U nás se vybavíte od hlavy k patě. Objevte naši nabídku funkčního oblečení, turistických bot a kempovacího příslušenství od osvědčených českých výrobců.