Možná jste to už zažili. Prošli jste x prodejen, žádné boty ale neodpovídají vašim představám. Potřebujete zkrátka přesně takové, jaké mají v jednom konkrétním e-shopu na internetu. Jenže můžete odhadnout z fotky, že vám bota sedne? Posílat si nepadnoucí boty sem a tam je otrava, dost možná na to navíc nemáte čas, protože hodláte vyrazit na cesty. Žádný strach. Ideální outdoorovou obuv zvládnete koupit i zpoza monitoru.

Jak vybrat správnou velikost bot? 

Tabulky nejsou zbytečné

Většina prodejců je má ve skutečnosti dost zmáknuté. Vezměte si na pomoc krejčovský metr a měřte si nohu podle toho, jak vás navádí tabulka. Pokud chcete mít absolutní jistotu, požádejte někoho, ať vám nohu obkreslí na papír a tuhle stopu přeměřte metrem. Jde asi o nejlepší způsob, jak zjistíte správnou velikost bot.

Mimochodem, tabulce se hodí opravdu důvěřovat. Možná jste si posledních pět let nekoupili jinou velikost než 42, to ale neznamená, že zrovna tento jeden pár nepotřebujete v jiné velikosti.

Není bota jako bota

Co je tohle za moudro? 

Překvapivě se ho hodí mít na paměti. Asi by vás nenapadlo hlouběji uvažovat nad tím, že jiné proporce má společenská obuv a jiné pohorka. Jenže propastné rozdíly často najdete i mezi dvěma pohorkami. Před nákupem čtěte dobře popisky. Na e-shopu nejsou pro nic za nic. Porovnejte parametry s botou, co už máte doma. Prostě zvažte první poslední.

Svoboda pro kotníky: Vyberte si z nízkých turistických bot

Správná velikost bot: znáte svoji nohu?

Někdo nedá dopustit na boty s pevnější, tvrdou patou. Jiný má tak tvarované chodidlo, že by v botě s nepoddajnou patou trpěl na puchýře a bot by se musel dřív nebo později zbavit. Z internetu objednávejte pouze takovou obuv, která má podrobný popisek a odpoví vám na první poslední. 

A pokud si nejste jistí, neváhejte vzít telefon a volat.

Ujistěte se, že můžete boty vrátit

Jistě, jenom o pár řádků výš jsme napsali, že přesně tohle je pasáž, které se chce většina nakupujících vyhnout. Nicméně, jistota je jistota. Většina obchodů vrácení v určité lhůtě umožňuje (koneckonců jim to nařizuje zákon). Opravdu ale nemůžete předpokládat, že vám kdokoliv umožní vrácení bot poté, co jste se v nich hodinu procházeli v parku. Ruku na srdce, také byste nechtěli plnou cenu za boty, které evidentně už někdo použil. (Může se vám zdát jako samozřejmost, že botu nemůžete boty ochodit. Tohle je ale příběh ze života provozovatele e-shopu. A nestal se jednou, bohužel.)

České ‚‚boty‘‘, co nechaly ve světě stopu: Skinners propadnete i vy

Pozor na čísla

Už to tu bylo jednou, ale v tomto případě platí, že opakování je matka moudrosti. Na číslování bot se můžete spolehnout jenom tehdy, pokud kupujete botu od výrobce, kterého už znáte. Jinak se číslování mezi jednotlivými výrobci liší. Nemluvě o tom, že jinak číslujeme u nás a jinak třeba v Anglii.

Jak se v číslování vyznat? Pokud tabulka velikostí hlásá cifry jako 41, 42 nebo 43, narazili jste na evropské číslování. Je to jednoduché jako facka, pokud se budete držet rozměrů a správně si přeměříte stélku, nemůžete se splést. 

S jednocifernými čísly je to horší. Třeba anglické 8,5 a americké 9,5 jsou totiž jedno a totéž. Vždy se proto zaměřte na velikost vložky. Jinak si místo správné velikosti boty objednáte obuv na okrasu.

Vsaďte na recenze

Lidé jsou sdílní, pro milovníky outdooru to platí zvlášť. Vemte jed na to, že pokud si někdo před vámi koupil pohorky za tisíce, stály mu za to, aby je veřejně vychválil nebo naopak shodil. Z recenze máte šanci se dozvědět, jak bota sedí a zda by šel majitel do nákupu znovu. A když ne, tak proč. 

U oblíbených modelů se navíc často dočtete právě to, jestli velikost odpovídá standardnímu číslování. Nebo jestli bota umožnila majiteli urazit na první dobrou delší vzdálenost či jestli bylo potřeba obuv prochodit.

Objednejte víc párů

Pokud na výběr obuvi spěcháte a nemůžete riskovat, že dorazí špatná velikost, objednejte si dva nebo tři páry vybrané obuvi. Ne, není to úplně nejšetrnější, ale občas není na výběr. V našem vlastním zájmu i v zájmu ostatních prodejců se však přimlouváme, abyste po tomto řešení sahali jen v případě, kdy opravdu nemáte na výběr a tlačí vás čas :-)

Bota s velkým B: vysoké turistické boty, klasika, co nezklame