Merino je významné plemeno ovce, které původně pochází ze severní Afriky. V současné době jsou hlavními producenty Merino vlny chovatelé v Austrálii. V současnosti z Austrálie pochází přes 80 % světové produkce. Přírodní vlákno Merino má mnoho předností. Vlna Merino ovcí je prodyšná, nezapáchá, neškrábe na těle a její údržba je snadná. Zjistěte i další výhody oblečení a jiných výrobků z Merino vlny.

Jak a kde žijí ovce Merino?

Přes 70 miliónů těchto ovcí žije v australských stepích a horách. Na rozlehlých pastvinách dýchají čistý vzduch, živí se trávou a vodou. Farmáři tímto přirozeným způsobem chovu zvířat ukazují, že je možné obhospodařovat australskou venkovskou půdu v souladu s životním prostředím, a zároveň tak uspokojit vysokou poptávku zákazníků po vlně.

Chovatelé stříhají Merino ovce 1× ročně. Z jedné ovce ročně získají 2-10 kg vlny s výtěžností kolem 50 % čistého vlákna. Zbytek je špína, mastnota a až 25 % hmotnosti tvoří nasáklá vlhkost.

Ovce Merino

Přednosti MERINO vlákna

  • Jemná a neškrábe (díky tomu je příjemná pro nošení na těle) - ve speciální úpravě, kterou na tento materiál používá firma SENSOR, je to opravdu tak. Vlákno je velice jemné, nicméně bez této úpravy se i v Merinu můžou někteří citlivý jedinci cítit nepohodlně. Další možnost je přidání určitého poměru syntetického vlákna, čehož využívá u svých produktů z MERINO vlny firma NANOTRADE.
  • Spojení MERINO vlny a syntetických vláken - Přidání určitého poměru syntetických vláken zvyšuje dále pevnost a funkčnost MERINO vlny, čehož opět firma SENSOR využívá třeba u své unikátní kolekce z materiálu MERINO DOUBLE FACE.
  • Samočisticí efekt – vlákna mají díky lanolinu tendenci regenerace, která pomáhá udržet oblečení odolné vůči nečistotám a mikroorganismům, čímž vydrží déle bez zápachu.
  • Termoizolace – v teple chladí a v zimě hřeje. Do určité míry je pravda, že hřeje i při zvlhnutí. Není to úplně definitivní, ale je na tom lépe, než většina materiálů ze syntetických vláken.
  • Odolnost proti ohni - merino vlna se opravdu používá i pro spodní prádlo například u pilotů, kde je jeden požadavků i na sníženou hořlavost.
  • Prodyšnost
  • Antialergenní – v současné době nejsou známé žádné alergické reakce na Merino vlnu.
  • Přírodní materiál - 100% MERINO vlna je ekologický, rozložitelný materiál získaný z obnovitelných zdrojů.

Výrobky, které z MERINO vlny nabízíme najdete ZDE