Vybavuje se vám značka Marmot? Takto se nejdříve, v roce 1988 jmenovala firma, která nyní nese název Doldy, a která vyrábí ruksaky, jejich doplňky a příslušenství. Garážové začátky podnikání této rodinné firmy popsali majitelé v článku na serveru https://www.rodinnafirma.net/ a my z něj ocitujeme to nejdůležitější: 

„Milan Doležal, bývalý reprezentant v severské kombinaci a vášnivý lezec, za svoji sportovní i podnikatelskou kariéru zdolal řadu vrcholů a ustál mnoho pádů. Vyučený autokarosář získával své první podnikatelské zkušenosti už před sametovou revolucí. V roce 1988 společně s manželkou Taťanou ušili první „pytle“, které Doležal pověsil na zábradlí v Adršpachu. Ještě než sám „přicvakl“ k pískovcové skále, stihli ostatní lezci objemné ruksaky kompletně vykoupit. “Připadalo mi to zajímavé, tak jsem to párkrát zopakoval. Pokaždé se stejným výsledkem.“ Říká dnes šedesátiletý podnikatel přezdívaný Meloun.

Zakázky se jen hrnuly a noční směny manželů v garáži rodinného domku u šicího stroje se prodlužovaly. Rozhodnutí živit se výrobou ruksaků ale přišlo až v roce 1991. „Kamarád Jarda Soumar šil horolezecké úvazky, jeden manželský pár z Ústí nad Orlicí zase péřové bundy a my bágly. Společně jsme si dali název Marmot, ačkoliv jsme měli oddělené provozy i účetnictví, navenek jsme vypadali jako jedna „velká“ firma,“ vysvětluje Doležal. Marmot i společný byznys model ale skončily po sporu s americkým výrobcem outdoorového oblečení se shodným názvem. Soudy sice tvrdily, že Češi si zaregistrovali značku dříve, ale pouze pro tuzemský trh. Už kvůli zahraničním veletrhům, kam Doležalovi stále častěji vyráželi, bylo praktické firmu přejmenovat na Doldy.

batohy Doldy cesky vyrobce

Že vzestup střídá pád, se manželé přesvědčili v roce 1993. Neutrpěli však finanční, ale osobní ztrátu. Při lezení v Yosemitském národním parku zahynul jejich dlouholetý přítel, horolezec a velký propagátor jejich ruksaků, Miroslav Šmíd. Ten s úplně prvním expedičním batohem z jejich dílny zdolal aljašskou šestitisícovku Mount McKinley. “Míra byl velký srandista a z Aljašky tehdy tátovi poslal pohled, na kterém stálo: „Všechno se rozpadlo! Počkej, až přijedu!“ Ve skutečnosti všechno vydrželo a nakonec jsme i tu řadu báglů pojmenovali McKinley,“ vzpomíná mladší ze synů manželů Doležalových Lukáš. Batohy nadále testují přední sportovci, zdolali s nimi také Mount Everest. Samozřejmostí je v Doldy i vlastní vývoj a spolupráce s výrobci materiálů. Střihy ve firmě zásadně nekopírují a jako téměř jediný stále šijí v Česku. „Výrobu do Číny nebo Vietnamu přesouvat nebudeme, i když v Česku je dnes téměř nemožné sehnat švadleny. Do pátrání jsme už zapojili i polského kněze. Nutno dodat, že byl úspěšný. Díky němu jsme v poslední době na zkoušku přijali dvě špičky polské národnosti, „říká Milan Doležal. [1] 

Dnes je Doldy úspěšnou rodinnou firmou, která i přes různé peripetie stále drží českou výrobu, vlastní vývoj v české kotlině a zaručuje spolehlivost výrobků v extrémních podmínkách. Do byznysu se zapojili i oba synové manželů Doležalových. Lukáš se stará o obchod, Tomáš o expedici. Batohy se prodávají nejen na českém trhu, ale i v mnoha evropských zemích a třeba i v Japonsku nebo Jižní Koreji. Nové střihy vznikají pod rukama Milana Doležala ve vlastní firemní vývojové dílně. Většinou jsou velkou inspirací nejen pro asijské výrobce. Ročně ušijí na 20 tisíc ruksaků, které si oblíbili vrcholoví sportovci i japonští turisté.

V současnosti má společnost Doldy 15 zaměstnanců a plány na další rozvoj. Chtěla by svým sortimentem oslovit i lovce, myslivce a vojenské nadšence. Svoji produkci směřuje i na trhy třetích zemí. Značné úsilí Doldy zaměřuje na kvalitu a pohodlné užívání výrobků. Proto je testují v nejtěžších podmínkách úspěšní horolezci. 

Výjimečnost rodinné firmy

vlajka na batohu doldy cesky vyrobce

Batohy jsou vyráběny v České republice i přes možnost levnější pracovní síly v Číně či Vietnamu. Proto si tato rodinná firma zachovává punc výjimečnosti a může se pyšnit výrobní nálepkou „MADE IN CZECH REPUBLIC“. Firma má vlastní konstrukce, vyvíjí nejnovější zádové systémy, které umožňují např. velmi rychlou změnu vzdálenosti mezi bederním pásem a ramenními popruhy ve velkém rozsahu, což zaručuje velmi jednoduché použití pro všechny typy postav. Využívá kvalitní materiály. Např. materiál Cordura je jedním z klíčových prvků u nejkvalitnějších ruksaků. Vynikající trvanlivost, perfektní vodoodpudivost a výborná pevnost v trhu a proti proražení zaručuje velmi dlouhou životnost a mnoho let bezproblémového užívání ruksaku.

[1] KUDRNOVÁ, Veronika. Švadleny mi shání polský kněz. Příloha Hospodářských novin 11.4.2016. Dostupné z http://archiv.ihned.cz/c1-65239200-svadleny-mi-shani-polsky-knez

Webové stránky výrobce Doldy: www.doldy.cz