Velké batohy jsou pro dobrodruhy s nejvyššími nároky. Jsou to batohy ideální na delší výpravy a expedice. Samozřejmě záleží na tom, co vše s sebou potřebujete. Pokud chcete prožít víkendový výlet s veškerým komfortem a nevadí vám nějaké to kilo na zádech, pak možná naleznete svůj batoh právě v této kategorii. Batoh zde naleznete, i pokud vyrážíte na opravdu velkou expedici. Dnešní kvalitní batohy mají skvělé parametry a propracované detaily, aby nošení i velké zátěže bylo co nejpohodlnější. Turistické batohy myslí hlavně na ergonomii a odolnost vůči jakémukoliv počasí.

Nejprve si ujasněte, k jakému účelu batoh potřebujete: kam s ním vyrážíte a co všechno do něj potřebujete sbalit. Pokud se chystáte na několikadenní trek v horách, potřebujete velký expediční batoh, krosnu. Potřebujete dostatečně velký batoh na všechno vybavení. Musí se tam ideálně vejít stan, spacák, oblečení, kolikrát i jídlo. A u těchto batohů řešíte každý gram. Tyto batohy mají 40-60 litrů. Na kratší túru bude stačit i menší batoh.

Než se pustíte do výběru nového batohu, přečtěte si naše zkušenosti v článku Jak vybrat batoh. Spolu s batohem vybírejte i doplňky, které byste měli mít v batohu pořád. K nim patří lékárničky a KPZtky.