Jak v přírodě rozdělat oheň raz dva? Českým křesadlem od Fráni

Umět rozdělat oheň je ta nejzákladnější dovednost, kterou k přežití v přírodě potřebujete. Způsobů, jak na to, je mnoho: kromě klasických sirek nebo zapalovače je tu ještě spolehlivější možnost: křesadlo! Nezradí vás ani v největším lijáku, větru, ani vánici. A s největší péčí vyrobeným českým křesadlem od Fráni bude zážitek z vlastnoručního rozdělání ohně o to větší. Proč by v batohu milovníka outdooru nemělo kromě kvalitního nože chybět také křesadlo?

Začalo to zlomeným křesadlem

Není křesadlo, jako křesadlo. František Vrbovský, výrobce křesadel od Fráni, o tom ví své. A proč se před 4 lety do výroby vlastních udělátek na rozdělání ohně v přírodě vlastně pustil? „Poprvé jsem křesadlo držel v ruce už o několik let dříve. Kamarád jedno tehdy přinesl na náš vodácký tábor. Během jediného večera jsme ho s kamarádkou vykřesali tak, až se zlomilo. Ale oheň nikde. Neházelo vůbec bohaté jiskry, a zdaru práce nepřispěla ani naše neobratná technika,“ vzpomíná na svoje první setkání s ne právě kvalitním křesadlem.

Hledání ideálního materiálu

Po tomto neúspěšném večeru začal František přemýšlet, jak udělat křesání pohodlnější a hlavně úspěšnější. „Ke křesadlu, kterým jsme se tehdy bez úspěchu snažili rozdělat oheň, jsem měl dost výhrad. Kovový materiál tyčky byl nekvalitní, takže z něho nešlo dostat potřebné množství jisker. Plastová hlavička na uchopení byla neforemná, špatně se držela a ve vlhku klouzala. A celkově nevypadalo dobře, hlavně proto, že mělo k přírodním materiálům dost daleko,“ vyjmenovává František nedostatky nekvalitního křesadla, které se staly základním kamenem pro jeho plán na výrobu vlastních ideálních křesadel. Takových, se kterými bude možné rozdělat oheň a zároveň při tom, jak sám říká, nevypustit duši.

Jako první bylo potřeba najít ten nejlepší materiál. „Začal jsem nakupovat křesadla od různých výrobců, od těch neznámých, až po renomované celosvětové značky. Ale nepodařilo se mi dostat ke křesadlu, které by naplnilo má očekávání,“ popisuje František nelehké hledání. Rozhodl se proto oslovit samotné výrobce ferroceria, kovového materiálu složeného z několika chemických prvků, který při křesání vytváří jiskry o teplotě až 3000 stupňů Celsia. Bohatost jisker a kvalita zapálení totiž spočívá právě v kvalitě ferroceria. „Po třech letech zkoušení a míchání poměrů prvků se nám podařilo namíchat takový mix, jaký jsem si představoval. Ani příliš tvrdý, ze kterého by bylo obtížné vykřesat uspokojující jiskry, ani příliš měkký, ze kterého by se při křesání odebíralo příliš materiálu. Prostě ideál,“ vypráví o úspěšném konci hledání František Vrbovský. Výsledný materiál, který se jim podařilo vytvořit, může za to, že s bohatými jiskrami z křesadla zapálíte oheň mnohonásobně snáz a rychleji.

A jaké jedinečné složení má ideální ferrocerium, ze kterého se křesadla od Fráni vyrábí?

  • cerium 41,8 %
  • lathanum 24,2 %
  • železo 20,8 %
  • neodymium 4,4 %
  • magnesium 4,4 %
  • praseodymium 4,4 %

Po svém a lépe

Kvalitní materiál tyčinky křesadla byl ale jen první vlaštovka. František pokračoval ve vychytávání dalších částí svých výrobků do dokonalosti. „K našim křesadlům dodáváme křesací kroužek, který má jak ostrou hranu se skandinávským výbrusem, tak i pilku na jedné straně kroužku. Díky výbrusu ostří je možné křesnutím vytvořit bohaté množství jisker a pilkou je možné v případě potřeby naškrábat ferrocerium přímo do troudu,“ popisuje český výrobce výhody.

Vrbovský taky nebyl spokojený s plastovou hlavičkou křesadla. „Po pár minutách v ruce, když se mi začaly potit prsty, křesadlo v rukách nepříjemně klouzalo a to křesání ještě ztěžovalo. Proto jsem se rozhodl vyrobit hlavičky ze dřeva, které se jednak lépe a pevněji drží a zároveň je pórovité a tudíž drobné množství potu absorbuje a tak je možné držet hlavičku křesadla pevně i při úpěnlivé práci,“ vysvětluje výhody přírodního materiálu. Kromě toho je navíc dřevo, narozdíl od plastu, ekologičtější, a co si budeme, taky lépe vypadá.

Křesadlo, které vám přiroste k srdci

Při výrobě František myslel na to, aby se od mainstreamových designově odfláknutých křesadel odlišil. „Když se vám křesadlo nelíbí, nerozdmýchá prostě tu správnou emoci, díky které byste si ho opravdu oblíbili. Naše křesadla vyrábí české ruce a dáváme do nich kousek svojí duše a radosti,“ přibližuje filozofii značky.

Zakládá si na tom, že každý kousek, který vyjde z jejich dílny, je originál. „Hlavičky a pouzdra vyrábí kolega na soustruhu, já křesadla ručně kompletuji, barvím a natírám včelím voskem. Dokonce i gravírování dělám sám, ne však ručně, tady mi pomáhá CNC gravírovačka,“ popisuje František. Přímo pro náš e-shop vygravíroval na dřevěný kryt křesadla logo Českého výrobce. Toto krásné dřevěné křesadlo dodáváme v sadě s váčkem s troudem a potěší každého milovníka kvality vyrobené v České republice, kterému záleží také na podpoře místních truhlářů a zpracovatelů dřeva.

Balíte se na výlet do přírody? U nás se vybavíte od hlavy k patě! Podívejte se na naši nabídku funkčního oblečení a dalšího outdoorového vybavení.