Firma SINGING ROCK byla založena v roce 1992 a časem se z ní stal přední světový výrobce lezeckého vybavení. Sídlo firmy leží v podhůří Krkonoš, poblíž Českého ráje, nedaleko pískovcových věží. Ty jsou skvělé pro testování produktů.

Singing Rock sídlí v budově bývalé textilky z konce 19. století. Ta byla doslova v dezolátním stavu, stejně jako mnoho dalších textilek v okolí. Z vlastních prostředků se povedlo ji zachránit a kompletně opravit. Díky Singing Rock se textilní výroba vrací do míst, která jí vždycky patřila. Firma dnes vedle textilní výroby zvládá i kovovou, jako jsou mačky, cepíny nebo kovové komponenty na pracovní postroje. To vše díky práci sto padesáti zaměstnanců, kteří jsou sami nadšenými lezci.

tovarna singing rock blog cesky vyrobce

Vášeň pro lezení je základ

Na začátku byly dva lezci, kteří během studijí v socialistickém Československu šili horolezecké vybavení pro sebe a kamarády. K tomu se dva roky po sametové revoluci přidala chuť začít podnikat a odvaha babičky jednoho z nich půjčit jim na to všechny svoje úspory. Psal se podzim 1991 a do Vánoc stihli tito dva vyrobit a prodat 50 horolezeckých ruksaků, za vydělané peníze nakoupit nový materiál a ještě vrátit babičce půjčené peníze.

tucan singing rock cesky vyrobce

Přišel březen 1992 a veletrh ISPO v Mnichově. Tam se Vladimír Křapka s Pavlem Kočinským vydali se vzorkem sedáku TUCAN a vírou, že najdou zahraniční zákazníky. Potkali Jana Goddefroye, který jim nabídl obchodní spolupráci. Jan, který žil v Belgii a nikdy předtím na Východě nebyl, se po veletrhu přijel na výrobu do Československa podívat. Nevěřícně zíral na pingpongový stůl, ze kterého po sundání sítě vznikl střihací stůl nebo na 3 malinké místnosti, kde se mačkalo 6 šicích strojů a u nich 6 švadlen. Vladimír s Pavlem mu museli přijít hodně progresivní, protože jim nabídl finanční podíl a společně v červnu 1992 založili novou společnost SINGING ROCK s.r.o. se sídlem u Pavla doma.

Vladimír s Pavlem byli lezci, takže se začalo přirozeně s výrobou horolezeckých sedáků a batohů. Čínská levná výroba je ale brzy donutila skončit s výrobou ruksaků a lezeckých sandálů TUCAN, přestože byly v Československu velmi populární. Svoje síly začali soustředit na vývoj a výrobu lezeckého vybavení. Inovovali horolezecké sedáky i profesionální záchranářské postroje. Rozšířili sortiment o karabiny, osmy a další lezecký materiál.

Jednička na trhu

Ukázalo se, že vybavení pro pracovníky ve výškách, tzv. výškaře, má svoji díru na trhu. Výroba se proto rozdělila na pracovní a sportovní segment a tak je to dodnes. Zhruba 60 % je pro výškaře a další profesionály, jako jsou hasiči, armáda nebo policisté. Zbytek je sportovní vybavení pro horolezce, kteří mají lezení jako svoje hobby.

Na českém trhu je je Singing Rock naprostou jedničkou na trhu. Především ve zmiňovaném pracovním segmentu je v podstatě bezkonkurenční. V celosvětovém měřítku se pohybuje v konkrétních segmentech i v top 5. Vyváží do 65 zemí světa a vnímání značky je více než pozitivní. Zejména v pracovně-ochranných prostředcích proti pádu, konkrétně v lanovém přístupu, firma bez nadsázky udává světové směry a trendy.

zamestnanci singing rock cesky vyrobce

SINGING ROCK má svůj vlastní výzkumný a vývojový tým, který už patentoval několik lezeckých vychytávek. Svojí prací v bezpečnostních komisích spoluvytváří zákonné normy pro evropský i americký trh. Bezpečnost výrobků ověřují ve vlastních testovacích a školicích centrech.  

Vizí firmy do budoucna je udržovat výrobu v tuzemsku, stavět na tom, že se jedná o českou firmu, dávat lidem práci, která je baví a je dobře zaplacená. A ideálně být lídrem i ve světovém měřítku.

Představení firmy Singing Rock

Fotografie z výroby

Sídlo firmy Singing Rock

Zdroj - webové stránky výrobce SingingRock: www.singingrock.cz