Pokud už máte na kole něco odjeto, určitě víte, že nepříjemný pocit, otlačeniny a odřeniny dokážou překazit příjemný cyklovýlet i nadšenému sportovci. Cyklokalhoty s vložkou jsou proto jedna z nejdůležitějších součástí výbavy na kolo, a to nejen na výlety na delší vzdálenosti, ale i kratší cestování „kolmo“ do práce. Správně padnoucí cyklokalhoty se společně s dobře zvoleným cyklistickým sedlem postarají o váš pohodlný zážitek z jízdy.

Rada #1 Zaměřte se na vložku

Cyklokalhotám samozřejmě nesmí chybět anatomicky tvarovaná vložka, která umí všem problémům plynoucím z kontaktu vašeho těla se sedlem zamezit. Někteří výrobci se sice předhánějí v tom, která vložka bude více hi-tech, bude mít víc částí, víc panelů a více použitých materiálů. I tady ale platí, že méně je někdy více.

Především je důležité, aby vám vložka opravdu padla. Musí odpovídat vaší anatomii i cyklistickému zaměření. Na co se zaměřit?

  • Délka a intenzita jízdy. Vložky na lehkou a střední nebo vysokou zátěž se od sebe liší, proto se vždy řiďte specifikací popisem produktu. Na krátké vzdálenosti vám stačí méně polstrované kalhoty, na delší už bude potřeba s vycpáním přidat.
  • Styl jízdy. Sklon posedu se při jízdě na běžném trekingovém kole, na kole horském, nebo na silničce či gravelu se liší. Berte to v potaz.
  • Pohlaví. Anatomické odlišnosti mužů a žen tady hrají velkou roli.
  • Panely vložky. Čím více panelů, tím lepší a pohodlnější jízda? To tady spíš neplatí. Mnoho „nabušených“ vložek rozdělených na 20 panelů pohodlností předčí mnohem prostší modely s jednolitou vložkou ve tvaru písmene Y.

Tip: Cyklokalhoty zpříjemní jízdu i dětem. Univerzální černé cyklošortky padnou holkám i klukům.

Rada #2 Dvakrát (i vícekrát) měř, jednou řež

Každé tělo je jiné, a co sedí jednomu, nemusí padnout druhému. U vložky v cyklokalhotách to platí dvojnásob. Neměla by být ani příliš vpředu, ani příliš vzadu, ale přesně v místech, kde je váš rozkrok a sedací kosti v kontaktu se sedlem. Připravte se, že cyklokalhoty možná nevyberete na první dobrou a ty, které vám doporučil kamarád, možná pro vás nebudou to pravé ořechové. Pokud si kalhoty na kolo objednáváte na internetu, doporučujeme objednat dva či více různých druhů, vyzkoušet je a pak vybrat ty, které budou sedět lépe. Na výměnu velikosti nebo vrácení nesedících cyklokalhot u nás máte, stejně jako u všeho ostatního zboží, 14 denní lhůtu.

Rada #3 Vyberte délku a střih, který vám sedne

Rozhodujete se mezi dlouhými cyklokalhotami a cyklošortkami? Ve Vašem sportovním šatníku mají své místo oboje. Dlouhé zateplené cyklokalhoty využijete na chladnější jarní nebo podzimní počasí. Ty krátké pak nesundáte celé léto. Zvažte také tzv. bibsy, tedy  cyklokalhoty se šlemi. Mnoho cyklistů si je oblíbilo proto, že se neshrnují a nesjíždí, a také protože zvýšený zadní díl chrání záda před prochladnutím.

Hlavně u žen jsou velmi oblíbené cyklo kalhoty ¾ délkou, a pokud se nechcete vzdát elegantního nádechu ani při sportu, máme pro vás i cyklosukni s všitými elastickými šortkami s polstrovanou vložkou.

Tip: Nefandíte cyklokalhotám? Cyklokalhoty Sensor přiléhavého anatomického střihu s cyklovložkou oblečete pod cokoliv!

Podle svého vkusu a stylu jízdy také můžete volit mezi obtaženými cyklistickými šortkami a těmi volnějšími. První střih zpravidla vede u silničních jezdců, ti na horských či downhillových kolech volí ty druhé.

Rada #4 Klaďte důraz na materiál a detaily 

Silikonový či gumový proužek na vnitřní straně nohavic je sice malý detail, dělá ale mnoho. Při jízdě brání tomu, aby se vám cyklokalhoty či šortky nepříjemně shrnovaly. Stejně důležité jsou i ploché švy, a to hlavně v sedací části, kde brání otlačeninám a odřeninám. Dbejte samozřejmě také na funkční materiál, který bude odvádět pot a bude vám také příjemný na těle.

Rada #5 Cyklokalhotami to nekončí

Cyklokalhoty jsou podle nás při jízdě na kole stěžejní, ale podobně nepostradatelný je i cyklodres. Narozdíl od běžného bavlněného trička vás udrží v teple a suchu díky funkčnímu materiálu odvádějícímu vlhkost. Vybírat můžete z pánských, dámských i veselých dětských dresů. Svůj cyklooutfit můžete doplnit i čepicí z funkčního materiálu, která skvěle odvádí pot, chrání před větrem a chladem a díky kšiltu nastavitelnému do dvou poloh i před ostrými slunečními paprsky. Kromě toho je to taky stylový m´dní doplněk pro všechny silniční jezdce. Nezapomínejte ani na vhodné ponožky! Do cyklistických treter doporučujeme volit sportovní ponožky z funkčních materiálů, které dobře odvádí vlhkost. Nejlépe bezešvé se zesílenou špičkou a patou a nápletem.


Na kolo i jiné outdoorové aktivity oblečeme každého. Podívejte se na nabídku funkčního cyklo oblečení pro ženy, muže i děti vyrobeného v česku.