Poslechněte si majitele firmy NANOTRADE, pana Torčíka, jeho vyprávění je velice zajímavé a poučné.

NANOTRADE je firma založená v roce 2004 v Olomouci a je jedna z prvních v oboru nanotechnologií. 

Začátky podnikání popisují majitelé firmy v rozhovoru pro www.ihned.cz: "Vždycky jsem měl snahu dělat něco moderního, potažmo zábavného," vysvětluje rozhodnutí zabývat se praktickým využitím nanotechnologií Jiří Oborný, spolumajitel společnosti Nanotrade. První ponožky dovezl do České republiky z Asie. "Brzy jsem však zjistil, že jako fyzická osoba se tím nemůžu zabývat a orientovat se pouze na Asii není možné, a tak jsme s kamarádem založili firmu."

Začátek ale nebyl snadný. Peníze, které potřebovali ke startu, museli vzít ze svého. "Výplaty tehdy téměř nebyly a takřka vše se investovalo zpět," vypráví druhý z majitelů, Ladislav Torčík. Problém byl mimo jiné i v tom, že zatímco ve světě se nanotechnologie už rozvíjely, v Česku ještě téměř nikdo nevěděl, co to je. Firma toho ale nakonec využila ke svému prospěchu. Našla si společníka na vývoj technologií a hledala cestu, jak se dostat k zákazníkům a dalším partnerům.

"On není takový problém to vyrobit, ale zkomercionalizovat a dostat ke konečným zákazníkům,"

říká Torčík. Důvody vidí v nedůvěře k novým technologiím a v nelehké komunikaci s výzkumnými pracovišti a univerzitami. Ty mají pochopitelně zcela jiné preference než firmy. V některých případech jsou však podle Torčíka i tyto subjekty "dotlačeny" ke spolupráci. Nanotrade tak může například využívat stroje Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

ponozky nanotrade nanosilver cesky vyrobce

Ponožky na Rallye Dakar

Začalo to ponožkami, kterých dnes firma vyrobí několik desítek tisíc kusů ročně, ale jen u nich to neskončilo. "Hledali jsme na trhu další přípravky, například na úpravu povrchů," říká Oborný. "Zjistili jsme, že jsme schopni jim svými metodami dodat pozitivní vlastnosti, jako je ochrana před UV zářením a vodou. Vše ale bylo nutné dlouho testovat," popisuje.

Výrobky si společnost nechává testovat i v extrémních podmínkách. Na začátku tohoto roku to bylo například Rallye Dakar, na němž závodníci zkoušeli jak ponožky a spodní prádlo, tak například antibakteriální gel. Před půl rokem sjížděli lyžaři z osmé nejvyšší hory světa vybaveni prádlem obsahujícími nanočástice stříbra. "My podporujeme sportovce výrobky a pokud jsou oni spokojeni, jejich reference potom využijeme v dalším vývoji," uvádí Torčík.

AUTOR: Petra Paříková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

fukcni pradlo nanosilver cesky vyrobce

Díky tomu, že se NANOTRADE podílí na aplikovaném výzkumu nanotechnologií, přináší na trh revoluční materiály pro sportovní a volnočasové funkční oblečení, které vyrábí pod značkou Nanosilver®. Nanočástice stříbra, použité v materiálu nanosilver®, působí proti mykóze a celé řadě bakterií (např. Escherichia coli, Chlamydia trachomatis, Providencia stuartii, Vibrio vulnificus, Pneumobacillus, Staphylococcus aureus, Candida albicans). Materiály, ve kterých je stříbro použité, jsou pružné a krásně drží tvar. Jaká je jejich nejvíc ceněná vlastnost? Molekuly stříbra zabíjejí bakterie, které způsobují nepříjemný zápach a tím zvyšují úroveň osobní hygieny například na cestách, při sportu, nebo v zaměstnání. Po několikanásobném použití se materiál vypere a tato vlastnost se znovu obnoví. Schopnost stříbra zničit bakterie se využívá mimo jiné i pro výrobu roušek. Třívrstvý nano filtr 3PLY FILTER NANOSILVER® uvnitř roušky zachytí SARS-Cov-2 s účinností 92%.

nanotrade cesky vyrobce vyrobeno v cesku

NANOTRADE hrdě svoje výrobky označuje slovy CZECH MADE a výrobou v Česku přináší pracovní příležitosti svým zaměstnancům a českým obchodním partnerům.

ZDROJ: www.nanotrade.cz

nanotrade nanosilver cesky vyrobce