S přicházejícím jarem společně s odhazováním bund a kabátů mnoho z nás zatouží našlapovat o něco lehčeji. Pokud nechcete chodit přímo bosí, dejte šanci barefoot botám. Díky tenké podrážce a anatomickému tvaru se blíží chůzi naboso, a to jak svou pohodlností, tak zdravotními benefity. Přech poraněním nohy, chladem a vlhkem vás ochrání ve městě i v přírodě. Zajímají vás další plusy „bosobot“? Čtěte dál!

Špatná obuv = velký problém

Dlouhodobý nošením bot s úzkou špičkou, nevhodně tvarovanou podrážkou nebo vysokými podpatky si můžeme zadělat na nejeden zdravotní problém. Od bolestí nohou, deformací chodidel a klenby, až po bolesti kloubů, zad i hlavy a artritidu. Nevhodně zvolená obuv má vliv na zdraví celého těla. Jak je to možné? Chodidla a nohy patří mezi nejdůležitější části našeho těla, spočívá na nich celá jeho váha. Udržujeme díky nim rovnováhu a jejich úloha je pro jakýkoliv náš pohyb opravdu klíčová. Proto bychom neměli brát výběr bot na lehkou váhu.

Vyměňte běžné boty za barefoot boty

Nemusíte se nadobro vzdát nošení podpatků nebo úzkých polobotek. Úplně postačí, když je třeba na volnočasové aktivity nahradíte barefoot obuví. Vaše tělo vám poděkuje. A v čem jsou barefootové boty tak jiné, než ty běžné?

  • Mají podrážku tenkou jen pár milimetrů, která se flexibilně ohýbá. Při chůzi tak ucítíte na zemi nerovnosti: budete si stimulovat nervová zakončení na chodidle, stejně jako byste chodili bosí. Jste ale navíc chránění před ostrými předměty i špínou.
  • Nemají žádný podpatek, špička i pata jsou ve stejné úrovni. Poskytují tak tělu ideální těžiště a podporují správné držení těla a rovnováhu. Posilují svaly na nohou a zlepšují návyky správných nášlapů při chůzi.
  • Kopírují skutečný tvar nohy, jsou tedy podstatně širší, aby nesvíraly prsty ani nárt. Sbohem puchýřům a odřeným nebo deformovaným nohám! Jen radost z pohybu a pohoda.

Kvalitní barefooty? Ty z města bot!

Osobně nedáme dopustit na české barefoot botky od značky Saltic. Tato zlínská značka působí na českém i světovém outdoorovém trhu už více jak tři desetiletí. Od trekové a horolezecké obuvi se dostali až k výrobě „bosobot“. Získali si nás hlavně tím, že své boty vyrábí ručně a eticky ve Zlíně z těch nejkvalitnějších materiálů výhradně z Evropy. Jejich barefoot boty jsou neuvěřitelně lehoučké a ohebné a díky 3,5 milimetru tenké podrážce ja na noze málem neucítíte. Saltic myslel i na ochranu před nepříjemným okopáním – v místě nad palcem mají ochrannou gumovou část. Jejich vlajkový model Fura jsou elegantní polobotky z broušené kůže a máme ho v dámském i pánském provedení. Na své si přijdou i vegani: tento model je dostupný i ve variantě z veganské kůže.

TIP: Jak vybrat správnou velikost barefoot obuvi Saltic?

Sepsali jsme pro vás tento jednoduchý návod.

Ponožkoboty jsou kapitola sama pro sebe

Ponožkoboty Skinners v sobě spojují pružnost a skladnost ponožek s odolností boty. Jsou ideální pro všechny, kdo rádi chodí na boso, ale přesto by rádi měli nohy chráněné před úrazy. Dobře poslouží jako univerzální lehoučké záložní boty, o kterých ani nevíte, že je v batohu máte. Svoje fanoušky si najdou nejen mezi milovníky barefootu, ale i mezi všemi, kteří si po túře v pohorkách chtějí večer u ohně od bot odpočinout. Za nás nejvíce bodují Skinners ve vyladěné verzi 2.0 s vyjímatelnou prodyšnou vložkou. Vybírat můžete z univerzálních tmavě šedých, nebo třeba elegantnějších vínově červených ponožkobot. A ve Skinners nezapomínají ani na děti. Celý příběh tohoto českého vynálezu si můžete přečíst v tomto článku.Dejte šanci barefoot chůzi! Podívejte se na celou nabídku barefoot obuvi Saltic a ponožkobot Skinners.