Znáte to, září zaklepalo na dveře rychleji, než jsme čekali, a většina rodičů má teď hlavu plnou starostí, jak nejlépe vybavit dítě do školy, aby mu nic nechybělo. Z nekonečných seznamů si odškrtáváme všechny položky, které si na nás učitelé nachystali, a málem bychom zapomněli na to nejdůležitější. Na svačiny do školy. Jakou svačinkou vybavit dítě každé ráno, den co den? Jak najít tu pravou svačinu, která bude dětem chutnat  a zároveň jim dodá potřebné živiny a energii? A do čeho ji zabalit, aby to bylo dostatečně cool? Poradíme vám, jak sladit dětské chutě a rodičovské představy o zdravé a vyvážené svačině.

Jak rozlousknout svačinový oříšek?

Připravit dětem zdravou a chutnou svačinu do školy může potrápit. Inspirace rychle dochází a děti si začínají vymýšlet. Školáci chtějí zábavnou sváču, takovou, o kterou se hrdě podělí s kamarády. A to stěží udělají pomocí rohlíku s paštikou. Mluvte s dětmi o vyvážené stravě, o tom, jak je fajn jíst dobře. Najděte společně kompromis mezi moderní svačinou z pohledu dětí a zdravou svačinou z pohledu nás rodičů. Dnešní trh nabízí tolik skvělých možností a vůbec to nemusí být jen o pečivu.

Kombinujte šikovně

Ze zkušenosti dobře víme, že děti baví pestrost. Nemají rády, když se jídla pořád opakují. Proto kombinujte, střídejte, barevně laďte, dopřejte jim klidně i něco sladkého, ale vždy u svačinek přemýšlejte. Aby děti ve škole a v odpoledních kroužcích hezky fungovaly, potřebují kvalitní, nutričně vyvážené a zdravé svačinky. Chytře zvolená svačina je nezbytná nejen k pokoření hladu, ale také k načerpání energie a celkovému zlepšení koncentrace; zdravá svačina do školy rostoucímu tělu dodá také všemožné vitamíny, minerály a vlákninu. Pečivo je jakýsi zažitý základ běžného svačinového menu. Když už po pečivu sáhnete, zkuste s dětmi objevit kouzlo barevných pomazánek, které jsou většinou super výživné. Na druhou stranu můžete pečivo s klidným svědomím občas vynechat. Skvěle fungují například proteinové tyčinky, které jednak zasytí, ale také uspokojí chuť na sladké. Mixujte s čerstvým ovocem a zeleninou, nebo jejich sušenými variantami, s oříšky všech druhů, müsli, s mléčnými výrobky.

Když mléko nestačí

Některé děti mléku a sýru příliš neholdují a všichni víme, jak jsou bílkoviny pro vyvíjející tělo klíčové. Bílkoviny jsou důležité pro správný vývoj kostí a svalů, mají však vliv také na imunitu. V případě, že jich dítě nedostává potřebné množství, může být alternativou právě proteinová tyčinka. U nás najdete kvalitní proteinové tyčinky českého výrobce Chimpanzee. Vybírat můžete z mnoha příchutí –⁠ děti přímo zbožňují čokoládovou proteinovou tyčinku nebo tu s příchutí lesních plodů. Nadopují tělo cennými rostlinnými bílkovinami a obsahují také sacharidy jako zdroj trvalé energie. Jsou přirozeně bezlepkové. Lidé v Chimpanzee se ve Svitavách s láskou věnují výrobě sportovní výživy ze 100% přírodních BIO surovin.

Zabaleno raz dva

Zdravé svačiny pro děti nejsou zdaleka jen o obsahu. Dnešní děti ocení moderní obaly a originální zpracování. Rodiče zase často zohledňují ekologii, proto už málokdo balí sváču do igelitového sáčku na jedno použití. Naprostou nezbytností jsou svačinové boxy, které jsou praktické a pevně uzavíratelné, vejdou se do každé aktovky a nehrozí ani rozmačkání banánu. Maminky si pochvalují, že jdou mýt v myčce a vydrží opravdu mnoho let. Svačinové krabičky z medicínského materiálu českého výrobce R&B z Krkonoš jsou bez ftalátů, změkčovadel i BPA.

Lehké jako pírko

Jestliže bojujete v aktovce či batohu s místem nebo váhou, sáhněte spíš po látkové svačinové kapse. Svačinová kapsa je super lehká, po snězení ji prázdnou zabalíte a na zádech necítíte ani gram navíc. Děti si zamilují veselý design a jednoduché zavírání na suchý zip. Samozřejmě nepropouští tekutiny, nemusíte se bát nechtěných nehod. Chráněná dílna z Moravskoslezského kraje Green Smile myslí na všechny možné velikosti, tvary i kusy housek a rohlíků. V sortimentu však najdete i opravdu velké obědové rolvaky pro starší studenty. Tyto vychytané vaky udrží v bezpečí oběd či svačinu, vleze se do nich láhev na pití a zároveň v nich stylově přenesete třeba mokré plavky beze strachu, že zamokří všechny ostatní věci v batohu.

Chcete prožít klidná rána s dětmi bez zbytečného stresu ohledně svačinek? Udělejte si z chystání svačin do školy příjemný rituál. U nás si jistě vyberete chutné svačiny do školy a také svačinové boxy nebo svačinové kapsy.